Голяма част от работодателите – близо една трета, съобщават за повишаване на броя служители, които идват болни на работа. Това се посочва в данни на проучване, проведено от експерти от Chartered Institute of Personnel and Development във Великобритания, цитирано от puls.bg. Макар проучването да е сред британците, данните със сигурност са актуални и за България, като у нас проблемът дори може да се окаже и по-сериозен.
Основните вреди са, че състоянието на болния се влошава, забавя се излекуването, а също така се повишава и рискът от заразяване на останалите служители. Бактериите и вирусите, които причиняват обичайните инфекциозни заболявания, могат да оцелеят в продължение на часове, дни, а понякога и седмици върху повърхности като дръжки на врати, бутони и бюра.
Някои заболявания могат да бъдат заразни дори и след като състоянието се подобри и симптомите изчезнат. Колко дълго трябва да останем вкъщи и можем ли да направим нещо, за да предпазим околните от разболяване?
Инфекциозните заболявания се причиняват от бактерии или вируси, които попадат в организма и причиняват възпалителни процеси и отговор отстрана на имунната система. Реакцията на имунитета причинява характерните симптоми като висока температура и кихане.
Така например кихането помага за отстраняване на вируса от носната кухина, докато кашлянето го премахва от гърлото и белия дроб. Повръщането и диарията са начин, по който организмът елиминира „нарушителите“ от стомашно-чревния тракт.
Подобно на пръстовия отпечатък, имунната система на всеки човек е уникална и реагира по различен начин на бактериалната или вирусната инфекция. Това причинява симптоми, чиято тежест варира.
Понякога е възможно да няма наличие на симптоми и все пак да бъдем инфекциозни, което означава, че болестта може да се предава чрез попадане на частици в храната, водата или въздуха.
Ако сме засегнати от настинка или грип, обикновено сме заразни поне ден, преди проявата на симптомите. При наличието на норовирус например, страдащият е инфекциозен в продължение на няколко дни.
Стомашните вируси като цяло са по-упорити и по-инфекциозни, в сравнение с грипните и тези на настинката, затова може да продължат за по-дълго. Специалистите съветват да не ходим на работа, в случай, че имаме диария или повръщане.
Пациент, страдащ от симптоми, свързани със стомашно-чревния тракт, може да разпространява бактерии и вируси, дори и след като симптомите отшумят. Ако работата е свързана с обработка на храна, тези хора не бива да се връщат на работното място поне 48 часа, след като симптомите изчезнат.
Болните от настинка и грип трябва да останат вкъщи, до елиминиране признаците на заболяването и те се почувстват физически по-добре.
Коментари