Според експертите, ако си правите зъбни рентгенови снимки дори веднъж годишно, сте изложени на риск от рак на мозъка и щитовидната жлеза.
В продължение на години зъболекарите ни пъхат в изолирана кабинка и ни успокояват, че стоматологичните рентгенови лъчи са безвредни. Последните доказателства показват, че дори и нормалните дози с обикновен рентгенов апарат - една снимка годишно, могат да удвоят или утроят риска от развитието на един от най-честите форми на мозъчен рак.
Изследователи са установили, че менгиомите, най-разпространените мозъчни тумори в САЩ и Великобритания, са до 3 пъти по-чести при индивиди, които поне веднъж в годината са си правили "безвредна" рентгенова снимка. Тази група тумори се развиват в менингите - три слоя от тъкани, които заграждат мозъка. На тях се пада 1/4 от всички мозъчни тумори, като те засягат повече жени, отколкото мъже. Седем на всеки 100 000 жени и 5 на всеки 100 000 мъже страдат от този тип рак.
Учени от медицинското училище към университета Йейл и Женската болница Брайгхам в Бостън изследват 1433 пациенти на възраст между 20 и 79 години, които са били диагностирани с интракраниален менингиом. Оказва се, че повечето от тях са си правили поне веднъж годишно "безвредна" рентгенова снимка. Дори децата под 10 години са с 1,4 пъти по-висок риск, отколкото техните връстници, които не са подложени на лъчение.
Учени от медицинското училище в Брайтън и Съсекс във Великобритания пък са установили, че рентгеновите лъчи, използвани до момента в стоматологията, могат да доведат до увреждане на щитовидната жлеза. Резултатите от проучването, включващо повече от 300 пациенти с рак на щитовидната жлеза, са показали, че лъчението увеличава до два пъти риска.
От друга страна, дори един болен зъб може да даде началото на сериозни здравословни проблеми. По мнението на някои специалисти могат да бъдат изброени до 80 заболявания, в основата на които е инфекция в зъбите или венците.
Сред тях са нарушения във функциите на сърдечносъдовата система, ревматизъм, заболявания на стомашно-чревния тракт, бъбреците, очите, ушите, ендокринната система и дори нервни разстройства.
Какво да правим?
Разбира се, че решението не е в това да спрем да посещаваме зъболекарския кабинет. При рентгеновите апарати от най-ново поколение йонизиращото лъчение на пациента е сведено до минимум. Вече не затварят пациентите в изолирана кабинка, а получените цифрови изображения са с високо качество.
Във Варна с такъв рентгенов апарат разполага Дентален център “Фармадент” на бул. “Съборни” 40. Такъв рентген е мечта за стоматолозите навсякъде по света, защото освен че е лесен за употреба, дозата на облъчване е не по-висока от тази на мобилния ви телефон, което е с над 80% по-малко от дозата на облъчване при другите рентгенови апарати. Още едно предимство е и фактът, че децата могат да бъдат изследвани в присъствието на своите родители.
Коментари