IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
11:10 | 5 февруари 2016
Обновен: 22:02 | 11 май 2025

Защо Мамая ни “дърпа” туристите?

Туризмът на ХХІ век е ориентиран преди всичко към клиента

По материала работи: manager
Защо Мамая ни “дърпа” туристите?


В няколко поредни издания разказахме и ще продължим да разказваме и да задаваме въпроси за историите на градовете - курорти, утвърдили себе си като най-посещаваните туристически дестинации благодарение на своето благоприятно географско разположение. 

 

Днес обаче, докато избирах на кое екзотично място да ви отведа, погледнах през прозореца и видях, че няма нужда да изминавам хиляди километри в търсене на поредното екзотично кътче, след като то се намира на метри от мен. Не е необходимо да препускаме през граници в търсене на чужди култури и цивилизации при положение, че имаме наше богатство. Нашето Черно море, което умее да показва характера си, но може да е и топло и гостоприемно... Морето, за което децата на 60-те и 70-те години  мечтаеха в детството си, морето, за което всяка ваканция, а по-късно и отпуск бленувахме, обичахме и споделяхме с най-близките си хора. Нашето Черно море... Ласкаво и  красиво. Родното море, което всяко лято ни привличаше като магнит.
 

И как се случи така, че от любима дестинация за руснаци, румънци, германци, поляци и кого ли още не нашето Черноморие се превърна в почти аутсайдер на морските курорти. Нима портовете и крайбрежните алеи на другите държави от Черноморския регион са по-привлекателни и атрактивни, отколкото родните ни градове, разположени около акваторията на Черно море?

 

Развитите култури винаги се движат в крак с времето

 

Време е и ние да влезем в ХХІ век, поемайки цялата отговорност на епохата, в която живеем.
През ХХІ век за повечето региони по света туризмът се превърна в едно от водещите направления на социално-икономическия им и културен живот, а туристическата индустрия – в неразделен елемент от потребителския модел. По този начин туризмът на ХХІ век е ориентиран преди всичко към клиента като потребител на услуги в сферата на развлечението и бизнеса.

 

И тук логично идва въпросът: 

 

Какво не разбрахме и не направихме, та да може и нашето прекрасно крайбрежие да се превърне в атрактивно екзотично кътче и желана дестинация за туристите от цял свят?

 

Или ни е по-удобно, без да мислим как бихме могли да имаме една красива, зелена и в същото време атрактивна крайбрежна алея например, да повтаряме след шепа хора, скрили се зад “зелената идея”, разрушителна  “мантра” за нашия град, превръщайки се в марионетки на незнайни кукловоди.
 

Зададохме ли си въпроса - защо така наречените „зелени“ организации във Варна защитават само определени идеи и не се отзовават например на апели за почистване на варненския плаж? Колко залесителни или акции по почистване са направили тези организации във Варна? Как се финансират (по проекти ли участват, от фондации ли, с членски внос)? Има ли отчетност и кой държавен орган осъществява одит върху дейността им? Имат ли ясна визия за развитието на града в екологична насока? Пречи ли развитието на икономиката на запазването на зелените площи? Имат ли визия за съчетаване на добре работеща икономика с екологична насоченост (биоземеделие, електроенергия от възвръщаеми източници и др.) Защо и колко дела са завели подобни организации срещу бизнеса и колко от тях са спечелили? Мисия, партия или бизнес е зелената идея. Кой губи и кой печели от това.


Може би трябва да потърсим отговор от северната ни съседка как се случи така, че туристите да сравняват Мамая с мексиканския курорт Канкун. И как направиха така, че “първо трябва да имаш мечта и, второ, не трябва да чакаш”.
 

Мамая 

 

 

Мамая е най-големият и популярен морски курорт на Румъния. Намира се на брега на Черно море и е разположен непосредствено на север до най-големия крайбрежен град в страната Констанца. Поради географските си дадености мястото представлява голям интерес от страна на румънски и чуждестранни посетители, а поради специфичното си местоположение често го сравняват с мексиканския курорт Канкун. Въпреки че летният туристически сезон тук е сравнително кратък и трае само три месеца, мястото се превръща в най-привлекателната дестинация за забавления в цяла Румъния.
 

Пристигайки в Мамая, курортът ще ви направи доста добро впечатление. Хотелите са подредени покрай брега, а от всички страни има много зеленина. Крайбрежната алея, която е успоредно на плажа, е най-атрактивното място за разходка и забавление. Големите корони на дърветата предлагат приятна сянка и прохлада през горещите обедни часове от деня. Мамая се слави с великолепните си плажове, многобройните лъскави хотели и привлекателните ресторанти. За любителите на нощния живот курортът предлага отлични нощни клубове, барове и дискотеки. Възможностите за забавление тук наистина са многобройни. В Мамая бихте могли да се отдадете на плажни забавления и водни спортове, да разглеждате многобройните природни и културни забележителности в околността и какво ли още не. На север от курорта ще можете да видите канала, който свързва река Дунав с Черно море. Целта му е да скъси плавателния път до морето.

 


Румънският курорт Мамая се отличава със своето доста характерно местоположение


Намира се между езерото Сют гьол и Черно море на тясна ивица суша, широка най-често между 300 и 500 метра. На разположение на туристите е плажна ивица с дължина над 12 километра. Мамая разполага с доста зеленина, което в комбинация със светлия и фин пясък на плажа прави мястото предпочитано за лятна почивка за множество туристи от Великобритания, Германия, Русия и от самата Румъния. Една от най-значимите природни атракции в близост до Мамая е делтата на река Дунав, която се намира на около час път с кола на север. Там ще откриете невероятна флора и фауна, тъй като влажният и мек крайречен климат благоприятства както растителния, така и животинския свят. Разнообразието от птици е изумително, а дървесните видове са представени главно от влаголюбиви видове като върби и тополи, които традиционно виреят около речните корита. Мамая е известна със своите минерални извори, които са добра предпоставка за развитието на балнеологията и СПА туризма.


Плажният сезон в този черноморски курорт трае от първите дни на юни до началото на месец септември, след което времето започва да става по-хладно и температурата на морската вода се понижава.

 

Най-добре е да посетите Мамая през месеците юни, юли и август, защото тогава ще видите този очарователен курорт в най-добрата му светлина. През тази част от годината всичко е окъпано в зеленина, а температурите са приятно топли. За този период от годината се нуждаете единствено от тънки летни дрехи и леки отворени обувки (най-добре чехли или сандали).
 

Пристигането до Мамая е изключително лесно, тъй като в близост до курорта има международно летище. То приема чартърните полети към румънското Черноморие през летните месеци и осигурява бърз и лесен достъп до курорта.

 

Да изброявам ли приликите и разликите между Варна и Мамая? 


Може би не случайно и туроператорите презентират курорта, отбелязвайки неговата близост с България.
 

Туристмейкър пише още: “Добре е обаче да помислите за транспорта в самия курорт и неговите околности. Въпреки че автобусният транспорт е добре уреден, е добре да знаете, че разстоянията тук не са много малки и е за предпочитане, ако имате възможност да наемете автомобил. Така ще разполагате сами с времето си и ще можете да пътувате, когато ви се прииска. Така освен близките забележителности в Констанца и делтата на река Дунав ще можете да разгледате в удобно за вас време и северното черноморско крайбрежие на България и прилежащите курорти. От 1 януари 2007 г. и двете страни са членки на Европейския съюз, така че преминаването за граждани на ЕС през границата става само с показване на лична карта без други необходими документи”.

 

НАСЯ АТАНАСОВА

Коментари

Новини Варна