IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Живот
08:12 | 23 януари 2014
Обновен: 07:29 | 24 април 2024

Батерия на захар ще захранва битовата електроника

Батерия на захар ще захранва битовата електроника

По материала работи: Златина Добрева
Батерия на захар ще захранва битовата електроника

Американски биоспециалисти съобщават за своя интересна разработка. Става дума за необичайна биобатерия, създадена на основата на захар и набор от синтетични ферменти.
Батерията притежава достатъчно голяма енергийна мощност, за да може в бъдеще да бъде използвана за захранване на битова електроника и различни устройства.
„Захарта е един от идеалните методи за съхранявана на енергия, съществуващи в природата. Затова е съвсем логично да опитаме да овладеем енергийния й потенциал и да създадем „зелена“ батерия, при производство на която да не се влошава екологичната обстановка на Земята“, разказва Персивал Чжан от Политехническия университет Вирджиния в Блексбърг, САЩ.
Чжан и неговите колеги са експериментирали с различни синтетични и естествени ферменти, които преобразуват захарта в други органични форми. В процеса на провеждане на тези опити специалистите успели да съставят набор от протеини, които са способни максимално ефективно да разлагат захарта и да извличат максимум възможно най-много електрони и енергия от продукта при неговия разпад.
Учените приспособили тази смет от ферменти да действа в качеството на катализатор в обикновена батерия и проверили как точно действа.
Оказало се, че подобна батерия произвежда електричество с рекордно висока ефективност за източник на захранване от подобен клас.
При това тя може да си съперничи със стандартните батерии, създадени на базата на литий, коментират авторите на идеята.
За да работи такава батерия, е необходимо неголямо количество захар, въздух и вода, пише actualno. Самата разработка е достатъчно безопасна за използване, тъй като, за разлика от много други батерии, тя не отделя при работата си водород или други газове, способни да се взривят.
Както предполагат специалистите от Блексбърг, високата ефективност на устройството ще позволи съвсем скоро то да бъде използвано за захранването на различни електронни прибори възможно най-скоро – вероятно до няколко години.

Коментари

Новини Варна