Слушането на тъжна музика може да доведе до три различни преживявания – от удоволствие и комфорт до болка. Това става ясно от данните на мащабно проучване, проведено във Великобритания и Финландия.
За неговите цели музиковеди наблюдават емоционалните преживявания на 2 436 души, докато слушат тъжни музикални произведения. По думите изследователите по-голямата част от анкетираните съобщават за приятно преживяване, което води до подобряване на настроението.
Специалистите допълват, че сред някои тъжната музика се свързва с усещане за удоволствие, което идва от самата музика. При други се появява чувство на комфорт, когато тя „извиква“ приятни спомени.
Значителна част от участниците също така съобщават и за болезнено преживяване, свързано със слушането на тъжни музикални произведения. Причината за това често се дължи болезнени преживявания, свързани с лична загуба, като смърт на любим човек, развод, раздяла.
Проф. Томас Ерола от Университета на Дърам във Великобритания пояснява, че данните на предишни проучвания в областта на психологията и кинознанието подчертават озадачаващото удоволствие, свързано с трагизма в изкуството. Има данни и за хора, които не понасят да слушат тъжна музика и изцяло я избягват.
Водещият изследовател допълва още, че целта на проучването е да изследва този широк спектър от преживявания, които тъжните музикални произведения провокират. Специалистите искат да установят и причините, които стоят както за целенасоченото слушане, така и за избягването на тази музика.
Резултатите от проучването помага за установяване на начините, по които можем да регулираме настроението си с помощта на музиката, а също и как музиката се свързва с усещането за комфорт, облекчение и наслада.
Данните са поместени на страниците на сп. Plos one, цитирани от puls.bg.
Коментари