Създаването на изкуство може да намали нивата на стреса, без значение от артистичните ни умения, твърдят изследователи. По време на новото проучване, което е дело на специалисти от Университета на Филаделфия в САЩ, става ясно, че след само 45 минути на подобно занимание се понижават нивата на хормона кортизол.
Кортизолът е познат като „хормон на стреса“. Той се синтезира от надбъбречните жлези, а нивата му се повишават, когато сме изложени на напрежение и стрес. Това означава, че колкото по-високи са нивата на хормона кортизол, толкова по-стресирани сме. От данните на предишни проучвания се установява потенциалът на изкуството по отношение на освобождаване от напрежението. Така например в анализа на проучване от 2010 г. се посочва, че креативните занимания като рисуване, писане или занимание с музика, могат да намалят нивата на стреса на тревожността. Освен това, се подобрява и настроението.
За целите на проучването изследователите набират 39 участници, които са на възраст между 18 и 59 години. Те взимат участие в 45-минутна сесия, в която задачата е да се създава изкуство. На участниците са им осигурени различни материали, сред които маркери, хартия, глина за моделиране. Около половината съобщават за малко опит в създаването на каквото и да е изкуство. Преди и след тези сесии изследователите вземат проба от слюнката на участниците, която използват, за да измерят нивата на кортизола в кръвта им. Установява се понижаване в нивата на хормона на стреса сред 75% от участниците. Тези резултати се запазват дори и след като се вземе под внимание и опита в областта на изкуството сред някои от тях. Данните са поместени на страниците на Art Therapy.
puls.bg
Коментари