IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
17:26 | 9 август 2016
Обновен: 01:02 | 12 май 2025

Как смартфоните променят организма ни?

Напрежението във врата е равно на това да седи на него 8-годишно дете

По материала работи: Юлиян Атанасов
Как смартфоните променят организма ни?

От около 7 млрд. от хората, които живеят на Земята, близо 6 млрд. имат мобилен телефон. Тези данни са малко шокиращи, имайки предвид, че 4,5 млрд. имат достъп до работеща тоалетна. Как тези вече незаменими устройства променят тялото и мозъка ни?

 

Когато гледаме телефона, ъгълът на гръбначния стълб е еквивалентен на случая, когато 8-годишно дете седи на врата ни. Това е обезпокоително, имайки предвид, че хората прекарват средно около 4,7 часа дневно, гледайки в телефона си. Това, в комбинация с времето, прекарано на компютъра, допринася за развитието на късогледство. Около 93% от хората на възраст между 18 и 29 години съобщават, че използват смартфона си като начин да се спасят от скуката, вместо да четат книги или да се срещат с други хора. Така се развива и нова фобия – номофобия – страх да останем без телефона си.

 

Наблюдават се и промени в мозъка. Алфа вълните обикновено се свързват с „будната релаксация“,  докато гама вълните – със съзнателната концентрация. От проведени експерименти става ясно, че когато мобилният телефон предава, например по време на разговор, силата на алфа вълните в мозъка е значително повишена. Това означава, че телефонът буквално може да промени начина, по който мозъкa функционира.

 

Puls.bg

 

Коментари

Новини Варна