Да бъдеш родител е трудна мисия, която изисква гъвкавост в начина на мислене. Историята познава примери за педагози със световна известност, които са доказали ефективността на своите възпитателни методи. В следващите редове споделяме няколко съвета за родители от Антон Макаренко – психолог, педагог и писател.
Вашето поведение е част от възпитанието на децата
Родителите често забравят, че възпитанието на децата не се свежда само до това, да учат заедно, да разговарят с тях, да ги учат на основни навици и т.н.Начинът, по който разговаряте с останалите хора, това как се грижите за себе си, с какво се храните, как се отнасяте с вашите приятели или врагове, има огромно значение за процеса наречен възпитание. Вие сте модел за подражание за малките и те копират вашия модел на поведение.
Бъдете истински
Едно от качествата, които всеки родител се стреми да възпита в децата си е честността. С нея винаги вървят и положителните или отрицателни емоции. Бъдете истински пред децата, нека вашето настроение съвпада с момента на реалност, на това, което се случва в семейството ви.
Стремете се да опознаете добре децата си
Това означава да знаете добре техните навици, с кого се срещат, какво правят, как развиват взаимоотношения със своите връстници.Децата трябва да знаят как да разпознаят доброто от лошото, трябва да се научат да ви споделят, да се съветват с вас. Ето защо подхода към тяхното опознаване е много важен, защото малките лесно могат да се дистанцират от вас.
Не бъдете обсебващи
Всеки родител иска да помогне на децата си, но понякога непоисканата помощ се превръща в нещо скучно и досадно. Оставете децата в някои моменти сами да се борят с живота. Научете ги как да се справят с предизвикателствата, с решаването на сложните ситуации, с трудните избори.Бъдете до тях, не ги оставяйте да се чувстват объркани или отчаяни. Но, когато ситуация позволява, не решавайте вместо тях, по този начин не им помагате.
Внимавайте с похвалите и наказанията
Насърчаването е част от плана за успешно възпитание на децата. То е необходимо, за да растат уверени в себе си и в това какво, могат да постигнат. Когато успяват да ви зарадват, признанието от ваша страна е най-голяма награда за тях.Избягвайте да обещавате материални придобивки. От друга страна, внимавайте и в онези моменти, в които децата не са постигнали задоволителни резултати или според вас са се провалили. Наказанието и стресът няма да ги направят по-добри.
az-jenata.bg
Коментари