Тънката талия може вече да е далечен спомен, а изкачването на стълбите да ни се струва сякаш се катерим в планината. Достигането до този момент от живота е неизбежно.
Изследователите обаче установяват, че с всяка изминала година ние се чувстваме все по-щастливи. Въпреки отслабването на физическите сили се наблюдава постоянно подобряване в психичното здраве, става ясно от данните на проучването.
Не само нивата на депресията се понижават, но в действителност 20-те и 30-те години са десетилетията, изпълнени с най-много стрес. Специалистите от Калифорнийския университет в САЩ поясняват, че периодът на младостта е свързан с влошено психично състояние в значително по-голяма степен в сравнение с който и да е друг период от живота ни.
Когато „навлезем“ в средната възраст, чувството за щастие започва да се повишава с всяка година. Хората споделят, че се чувстват по-добре спрямо себе си и спрямо живота си.
По-рано много изследователи смятаха, че психичното здраве на възрастните хора е огледално на влошената физическа и когнитивна функция. Специалистите от Калифорния подчертават, че проучването не е ограничено до психическото благосъстояние, но менталното здраве също е включено.
В по-голямата част от проучванията в областта се установяват ниски нива на всички психични заболявания сред по-възрастните хора, с изключение на деменцията.
За целите на последното проучване специалистите изследват физическото здраве, когнититивната функция заедно с други показатели на 1546 жени и мъже. Всички участници са жители на Сан Диего, възрастта им е между 29 и 100 години и са избрани на произволен принцип.
Установява се, че по-възрастните хора имат по-добри показатели по отношение на психичното здраве, въпреки че при тях са влошени физическите и когнитивните функции. За изследователите не е напълно ясно на какво се дължи това.
Данните на проучването са публикувани в Journal of Clinical Psychiatry, съобщава Puls.bg.
Черно море
Коментари