IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
22:58 | 18 септември 2016
Обновен: 13:51 | 12 май 2025

Защо прозявката е толкова заразителна

Мозъкът ни не може да устои

По материала работи: Слав Велев
Защо прозявката е толкова заразителна

Навярно стеи забелязали, че когато някой около вас се прозява, вие правите абсолютно същото действие като отговор... Оказва се, че в действителност го правим несъзнателно, просто защото мозъкът ни не може да устои на заразителното желание. 
 

Какво е обяснението на учените, разкрива dama.bg.  
 

Според изследванията, виждайки прозяващ се човек или животно, без значение дали на живо, или на снимка, или дори във видеоклип, мозъкът ни бива провокиран да направи същото или иначе казано да осъществи т. нар. подражателен рефкекс. Именно чувството на емпатия предизвиква същия отговор от наша страна. Изненадващ е фактът, че дори не е задължително да видим широко отворена уста, а просто да погледнем леко притворените очи на човека срещу нас. 
 

И въпреки че бебетата започват да се прозяват още в коремите на майките си, актът става заразен, когато човек е на 4-годишна възраст. Явлението се обяснява с чувство на умора, скука и дори липса на кислород. Температувата, при която се прозяваме най-често, е около 20°C - именно тази, която е най-честата в офисите или у дома. Още един любопитен факт е, че една прозявка трае около 6 секунди и по време на нея пулсът ни се ускорява с около 20- 30%. 


Четете още:
Жените по-често страдат от есенна депресия?
 

Коментари

Новини Варна