IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
15:05 | 29 ноември 2016
Обновен: 20:28 | 9 май 2025

Учени: Религията действа като наркотик

Използван е магнитен резонанс, за да визуализират електрическата активност на мозъка, докато предизвикват духовните чувства сред участниците в проучването

По материала работи: Пламен Янков
Учени: Религията действа като наркотик

В изследване, публикувано в списание “Social Neuroscience“, изследователи от медицинския факултет на университета в Юта съобщават, че религиозните и духовни преживявания активират бонус вериги в мозъка - същите, които са свързани с чувства на любов и след прием на лекарства с еуфоричен ефект, съобщава “Дейли мейл“, цитира "24 часа". Учените използват магнитен резонанс, за да визуализират електрическата активност на мозъка, докато предизвикват духовните чувства сред участниците в проучването. 19 млади набожни мормони, 12 мъже и 7 жени, бивши мисионери, са били избрани поради интензивността на религиозния им опит - известен като "чувство на духа."

 

Основен принцип при мормоните е идентифицирането на този опит и преподаването му на новопокръстените. Последователите на вярата взимат решения базирани на тези чувства и ги възприемат като начин за общуване с Бога. Това ги прави идеален избор за проучване, насочено към разкриване на специфични невронни вериги, участващи в религиозното преживяване. За да се задействат тези религиозни чувства, на участниците били дадени четири задачи в продължение на един час, докато мозъците им били сканирани. Упражненията са свързани изцяло с религиозния опит на мормоните и включват молитва, изучаване на Писанията, аудио-визуални презентации на религиозна музика с изображения на библейски сцени и цитати от църковни лидери. Задачите са високо ефективни, тъй като много от участниците са били доведени до сълзи по време на сесията.

 

Водещият изследовател на проекта, д-р Майкъл Фъргюсън, казва: "Когато нашите участници в изследването са били инструктирани да мислят за Спасителя, затова той да бъде с техните семейства във вечността, за техните небесни награди, техните мозъци и тела, те са реагирали физически." Регистрирани са показатели за повишаване на сърдечната честота и задълбочаване на дишането. Приятните усещания, предизвикани от духовни състояния са свързани с повишаване на вниманието и емоциите. Системата за възнаграждение, която също се активира от любов, секс, и пристрастяващи лекарства, е свързана с еуфоричните състояния. Резултатите сочат, че едновременното активиране на тези мрежи създава по-голям механизъм, чрез духовното преживяване като по този начин се мотивира определено поведение и вземане на решения.

 

Това може да създаде пристрастяване към религиозен опит, което може да доведе до религиозен екстремизъм и сляпо вярване в религиозни лидери. Подобно на навиците след прием на наркотици, това поведение е също толкова опасно, тъй като съзнанието на човека е замъглено от религиозното влияние. От друга страна, също като някои психоактивни вещества и любовта, силният духовен опит може да предложи вътрешен мир и радост, смислена връзка с другите и света и като цяло по-високо качество на живот. Важно е да се отбележи, че тези констатации се отнасят до западния религиозен опит, тъй като много източни религиозни практики са по-медитативни и съзерцателни към природата и могат да водят по други мозъчни пътеки. 

 

Четете още Знаете ли, че... Непал призна съществуването на трети пол?

Коментари

Новини Варна