IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
06:00 | 26 март 2017
Обновен: 01:16 | 9 април 2025

Как ни влияе смяната на зимното с лятното часово време

На този ден спим 1 час по-малко

По материала работи: Пламен Янков
Как ни влияе смяната на зимното с лятното часово време

Това вече е било. И ще бъде всяка година, докато България се включва в преминаването към лятно/зимно часово време според движението на светлината. В 3:00 часа тази сутрин преместихме часовниците си с един час напред. На този ден спим 1 час по-малко.
 
За да влезем по-лесно в режим на работа и да се наспим утре е добре да станем 1-2 часа по-рано от обичайното. Така ще спим 2 - 3 часа по-малко. Това вероятно ще ни накара да заспим по-рано вечерта и така имаме по-голям шанс за наспиване за следващия работен ден. За учениците е неучебен ден заради изборите. Така, че те ще усетят промяната за първи път във вторник. Смисълът на преместването на стрелките с час напред и час назад е да осигури на организма повече светлина и повече активност. И така всяка година в последната неделя на март часовниците се местят с един час напред, а в последната неделя на октомври се връщат обратно.
 
Преминаването към лятно часово време обърква вътрешния часовник и повишава риска от инфаркт. Но не бива да драматизираме лекото разместване на един час все пак. Дисбалансът се дължи на факта, че ритъмът във всекидневието ни се определя не от часовника, а от дневната светлина. Резултатите от проучване, публикувани в списание Current Biology показват, че вътрешният часовник на човека се нагажда към промените в съответствие със сезона спрямо изгрева на слънцето. Изгревът регулира естествения ритъм на сън и бодърстване и през летните месеци. Преместването на часовника в лятното часово време пречи на естествената настройка на вътрешния часовник. Смяната от лятно на зимно часово време и обратно влияе върху естествените ритми в организма, въпреки че човек обикновено успява в рамките на няколко дни да се пригоди към промените.
 
На първо място страда връзката между отделянето на мелатонин и съня. Учените установили, че в почивните дни, в които не трябва да стават в точно определен час, хората настройват съня си в съответствие със сумрака на границата между деня и нощта. В първите няколко дни след смяната на времето е възможно да почувстваме: гадене и чувство за тежест в стомаха, главоболие и замаяност, дезориентация в пространството,  безсъние или патологична сънливост, депресивно настроение, както и изгубване на апетита.
 
За да се адаптирате към смяната на времето по-лесно
 
Прекарайте първия ден с по-големи физически натоварвания, уморете се повече. Така ще заспите по-лесно.
 
Ако все пак не можете да спите, прекарайте една безсънна нощ и следващата вече със сигурност ще спите непробудно.
 
Движете се повече, спортувайте и се разхождайте сред природата.
 
По възможност през първата седмица на април не планирайте робата, която изисква прекомерна концентрация и напрежение.
 
Хранете се здравословно.
 
Внимавайте с алкохола, кофеина и приспивателните.

Коментари

Новини Варна