Учени от Университета на Ватерло публикуваха първата снимка на тъмна материя, която обхваща пространството между две галактики, съобщава онлайн изданието Engadget. Снимката изглежда потвърждава основните теории на учените за тъмната материя.
Смята се, че тъмната материя е много трудно откриваема, защото нито отразява, нито поглъща светлина. Освен това учените я определят като "лепилото", което държи Вселената като едно цяло.
"Тази снимка ни позволява вече да не прогнозираме, а да измерваме и да виждаме", коментира Майк Хъдсон, който е професор по астрономия в университета. Учените са използвали метод, който "изкривява" светлината на галактиките, когато около тях има невидима маса като тъмна материя или черна дупка.
Снимката е състав от кадри на над 23 000 двойки галактики, които се намират на 4.5 млрд. светлинни години разстояние от Земята. Ярките зони в кадъра горе са две галактики, а около тях е тъмната материя и как се разпространява тя.
Учените смятаха, че тъмната материя е като "мост", който свързва галактиките. Снимката го потвърждава, като позволява да се види как точно тя се разпростира между галактиките и около тях. Смята се, че тъмната материя съставя около 25% от Вселената. Снимката показва, че тъмната материя е най-силна между галактики, които са на по-малко от 40 млн. светлинни години една от друга.
vesti.bg
Четете още: Циклонът Деби засегна най-запазената част от Големия бариерен риф
Коментари