Според проведената анкета сред читателите на Агенция „Черно море“, най-голяма част от тях се „Чувстват като пребити“ и причина за това е настъпването на пролетта. На 33% от взелите участие в допитването пролетната умора им влияе, и то много.
17% от анкетираните дами и господа заявяват, че от „работа не им остава време за глупости“, а 16% (надяваме се с чувство за хумор) твърдят, че умората не ги е пускала от миналата пролет.
10% намират спасение от симптомите на сезона в разходките на открито, а 8% прибягват до витамини, за да се чувстват „горе-долу“ добре.
За 9% от анкетираните пролетната умора не е проблем, а цели 7% определят себе си като „хиперактивни“ през цялата година.
За щастие само 1 е процента на потърсилите лекарска помощ.
Потърсихме мнението темата и съвети за това как да се справим с проблема от д-р Митева, общопрактикуващ лекар.
„По това време на сезона зачестяват оплакванията на пациентите от главоболие, световъртеж, сънливост и липса на тонус… казано накратко умора. Основната причина за пролетната умора е преходът от студено към топло време, както и удължаването на деня. В такива моменти, когато пациента е клинично здрав препоръчвам при възможност разходки на открито, както и повишен прием на плодове и зеленчуци“, коментира за Черно море д-р Митева.
„По време на зимата нивата на хормона серотонин, наричан хормон на щастието, намаляват значително, тъй като за производството му е нужна слънчева светлина. Това води до чувство на изтощение в началото на пролетта. Затова е необходима въпреки умората да се повиши физическата активност и то предимно активността на открито“, посъветва докторът.
Мариана Стойкова
Коментари