Изложба, посветена на круизния туризъм в България в началото на ХХ в., може да се разгледа във варненския Археологически музей до края на туристическия сезон. Тя е озаглавена „Посока Юг“ и включва 15 антикварни издания на родни пътеписи за Египет и Светите земи от личната библиотека на археолога Теодор Роков.
„Това е интересна колекция от спомени на българи. Като съдържание пътеписите до голяма степен са еднотипни, тъй като описват едни и същи обекти. За мен най-интересни са личните впечатления, гледната точка на всеки един от авторите. Някои описват пирамидите като голяма купчина от камъни, която поразява с размерите си. Други се възхищават от факта, че те са дело на човешки ръце“ – отбеляза пред Медийна група „Черно море“ Теодор Роков, уредник в отдел „Археология“ в РИМ - Варна.
Пътеписите не дават информация доколко е бил развит круизният туризъм по онова време. „Трябва да имаме предвид факта, че тези пътувания започват в началото на ХХ в. Въпреки че това е тежък период на войни, свързани с репарации, круизните линии са били обслужвани два пъти месечно с два български парахода – “Цар Фердинанд” и “Бургас”. Те са били от смесен, товаро-пътнически тип, но са имали три класи за пътниците – първа, втора и трета. Цените са били сравнително достъпни за желаещите, а плаването е траело 20 дена – от Варна до крайната точка Александрия и обратно. На борда на корабите е имало осигурена храна“ – разказа още Теодор Роков.
Първото круизно плаване от Варна до Александрия е направено на 3 април 1914 г. с кораба „Цар Фердинанд“. Този вид туризъм е поддържан до 1944 г. Параходните линии от Варна през Истанбул и Пирея до Александрия и Яфа са поддържани от Българското търговско параходно дружество.
Специално за изложбата с антикварни пътеписи в Археологическия музей е създаден код, с който притежателите на смартфони могат да посетят виртуално Истанбул, Атина и Кайро от началото на ХХ век.
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов
Коментари