Конференция, организирана по повод Международния ден на Черно море – 31 октомври се проведе днес във Варна. Форумът бе ориентиран към перспективите за стратегическо развитие на Черноморския регион, инструментите за провеждането им и международното сътрудничество.
„Този ден свързваме с подписването на Стратегическия план за действие за възстановяване и защита на Черно море от правителствата на шестте черноморски държави: България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна“, заяви по време на конференцията зам.-министърът на МОСВ Атанаска Николова.
Планът съдържа 59 мерки, насочени към ограничаване на замърсяването, по-ефективно управление на биоразнообразието и реализацията на екологични проекти в Черноморския регион.
„Министерството на околната среда и водите всяка година отбелязва международния ден на Черно море. Денят е и повод да си дадем сметка, че опазването и възстановяването на морската околна среда не е само въпрос на морален дълг пред настоящото и бъдещите поколения. Трябва да осъзнаем, че поддържането и постигането на добро състояние на морската околна среда и съхраняването на морските екосистеми представлява значим потенциал за устойчив икономически растеж“, каза още зам.-министърът.
„350 млн. лв. са вложени по оперативна програма „Околна среда 2007-2013г“ за българското черноморско крайбрежие. Изградени и реконструирани са осем пречиствателни станции за отпадъчни води“, отбеляза Атанаска Николова, като уточни, че приоритет е и приемането на интегриран план за управление на защитените зони в района на Калиакра .
Форумът събра кметове на черноморски общини, областни управители, представители на ресорни министерства, учени, фирми и неправителствени организации.
В рамките на деня бе инспектиран ремонтът на българския научно-изследователски кораб „Академик“, за който държавата отпусна 950 000 лв. „Корабът е готов да изпълнява да изпълнява националните и международни ангажименти на страната за проучване на Черно море през следващите пет години, като за предстоящата 2018г. са планирани осем експедиции“, заяви проф. д-р Снежана Мончева, директор на Института по океанология към БАН.
МАРИАНА СТОЙКОВА
Снимки ПЛАМЕН ГУТИНОВ
Коментари