125 години от рождението на капитан І ранг Георги Славянов отбелязаха във Варна

Той дава първия тласък за създаването на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна

125 години от рождението на капитан І ранг Георги Славянов  отбелязаха във Варна

С тържествена церемония и военен ритуал във Варна бе отбелязана 125- годишнината от рождението на капитан І ранг Георги Славянов . Цветя и венци бяха положени пред паметната му плоча на „Алеята на преподавателя” във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров”.

Строят на почетния караул от курсанти бе приет от командира на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев.

Капитан І ранг Георги Славянов е един от великите ни военноморски офицери, бранили суверенитета на Родината в редица битки през Балканската и Първата световна война. Той е човекът, който дава първия тласък за създаването на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна. На него дължим развитието на подводния военен флот и началото на българското търговско корабоплаване по река Дунав. Основоположник е и на плувния спорт в страната.

Капитан I ранг Георги Славянов  е посветил най-добрите години от живота си на бъдещите морски кадри като преподавател и стожер на военноморската наука.

„Честваме 125 години от рождението на един велик военноморски офицер, който може да причислим към плеядите на българските военноморски дейци, създали облика на съвременното военноморско офицерство.

Той е представител на практиците и теоретиците на военноморското изкуство, изминал дългия път на обучението, изпитал на гърба си тежестта на войните за обединение на България, защитавал в бой независимостта и суверенитета на българското море. Това каза в своето слово командирът на Военноморските сили на България контраадмирал Митко Петев по време на церемонията.

Георги Славянов е роден на 24 януари 1893 г. в гр. Велико Търново. Възпитаник на военната гимназия при Военно училище – София (1910). Завършва морското си образование през 1910-1914 г. в Морския кадетски корпус в Кронщад, Санкт Петербург. Прекъсва обучението си и участва в Балканската война. След 1914 г. командва миноносец и е вахтен офицер на крайцера „Надежда”. Участва в боя с два руски миноносеца край н. Екрене (7.ХІІ.1915 г.).

Завършва Подводно училище в Кил и Торпедно училище във Фленсбург, Германия (1918 г.). От 28.VІІІ.1917 г. е назначен за командир на подводник УБ № 18 до неговото извеждане от строя през 1918 г. Участник в 10 похода, включително и в боя при Балчик като вахтен офицер (1916 г.). Като командир на подводника провежда четири похода (1917 г.).

Началник е на Морското машинно училище и преподавател (1924 - 1926 г.), преподавател в курса за корабни началници (1925 - 1931 г.), а през 1931-1934 г. е началник на Морската учебна част във Варна.

 

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата