Над 50 млн. лв. би струвал строежът на нова АГ болница във Варна, заяви проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“, в студиото на предаването на телевизия „Черно море“ - „Посоки.eu“, с автор и водещ Елена Кирова. „Идеята да се построи нова АГ болница се обсъжда отдавна, но това е много скъп проект. Грубият строеж ще струва между 7 и 10 млн. лв., но оттам нататък следват разходите за оборудването и за покриването на другите изисквания. България е част от ЕС и е нужно всичко да е съобразено с европейските норми. Няма как част от наличното оборудване да се пренесе в друга сграда, тъй като апаратурата е пригодена точно за тази“, разясни проф. Ковачев. “Ако не разполагаме с такива средства, е по-добре за по-малко пари да реновираме съществуващата база”, допълни той.
1 300 000 лв. да бъдат опуснати на АГ болницата от общинския бюджет, бе решено на последното заседание на местния парламент. Те ще бъдат разходвани за подобряване на сградния фонд, за частичен ремонт на някои отделения (в това число родилно и операционен сектор), за закупуване на изключително необходима апаратура, като газови стерилизатори и др., за ремонт на покрива на високото тяло и за изграждане на асансьор.
АГ болниците в цялата страна са на загуба основно заради недофинансиране на клинични пътеки, каза още проф. Ковачев. Той отбеляза, че за варненската, която е най-голямата извънстолична АГ болница, загуба от 202 000 лв. за последните две години е най-ниската възможна. По думите му минимално допуснатата загуба е резултат от добра финансова дисциплина и орязване на всякакви странични разходи. „Ние нямаме възможност да вдигаме заплатите на персонала“, допълни той. Според проф. Ковачев причината за сложното финансово състояние е недофинансирането на клиничните пътеки. „Не е нормално една от основните клинични пътеки за една АГ болница – раждане, да е на загуба между 120 и 140 лв. за всяко. 580 лв. се отпускат, независимо дали раждането е естествено, или с цезарово сечене. Тази сума не е променяна в последните 10 години, въпреки че за този период и ток, и вода, и други консумативи са поскъпнали неколкократно. Това е проблем, който е поставян неведнъж – написали сме нашите предложения към министерството за актуализиране на клиничната пътека за раждане, както и на някои други ключови клинични пътеки в акушерството и гинекологията“, каза още управителят на АГ болницата във Варна. Той допълни, че поради това недофинансиране лечебното заведение на практика би било на загуба от всяко раждане, ако не са странични инструменти за набавяне на , като заплащаните от пациентите избор на лекар и екип.
„Надяваме се ситуацията да се промени, особено в контекста на това, че България е на едно от водещите места в Европа по отрицателни демографски показатели. Не е нормално една АГ болница да губи от основната си клинична пътека – раждане“, допълни проф. Ковачев.
С 90 по-малко са ражданията в СБАГАЛ „Проф. д-р Димитър Стаматов“ през 2017 г. спрямо 2016-а. Сходна е ситуацията в цялата страна. Според управителя на варненската АГ болница причините за това са икономически и социални, като решаваща роля има и миграцията.
Полина Петрова
Коментари