Дни на медиацията се провеждат в рамките на три дни във Варна. За трета поредна година инициативата събира представители на държавната и местната власт, на съдебните институции, адвокатската колегия, университетската общност, основното и средното образование, неправителствени и бизнес организации, медиатори и експерти.
Медиацията се разглежда като особено ефективен начин за разрешаване на извънсъдебни спорове, а в училищата от Варненския регион вече се реализира пилотен за страната проект относно въвеждането й сред подрастващите. Това означава ученици да управляват конфликти между свои връстници. Самите ученици-медиатори са на мнение, че се нуждаят от медиация в училище, и споделят, че много по-лесно е човек на тяхната възраст да възприеме нещо от свой връстник.
В 10 пилотни училища в региона вече се обучават ученици-медиатори.
В рамките на Дните на медиацията подрастващите са се включили в първото състезание по разрешаване на казуси, като най-добрите бяха отличени и наградени.
Средно около 100-120 медиатори годишно получават сертификат, с който имат право да упражняват дейността. През тази година близо 100 деца са били обучени в управление на конфликти, сред тях и няколко групи студенти.
„Медиацията е работа на хората. Тя е умението да седнем и да се разберем с човека срещу нас, да го погледнем в очите и да проумеем, че той се бори за същото като нас, заяви председателят на Окръжен съд – Варна, Марин Маринов и изрази радост, че толкова млади хора чрез медиацията се учат на доброта.
Да бъдеш миротворец, не е лесно, отбеляза отец Михаил - първият сертифициран свещеник медиатор, и отбеляза, че медиаторството не е среща на две враждуващи страни, а среща на две наранени личности.
А съдия Ерна Якова, председател на Варненския районен съд, напомни, че благодарение на съдебната медиация са били разрешени 50 % от съдебните спорове, които са били препращани към медиатори.
Мариана Стойкова
снимки Пламен Гутинов