Амонит на малко над 80 милиона години е изложен в двора на Природонаучния музей във Варна. Находката е открита преди година в село Разделна и тежи около 400-500 килограма. Амонитът е динозавърът в света на мекотелите и е роднина на днешните сепии, октоподи и калмари.
Сигнал за древната находка е подаден от кмета на селото Галин Георгиев. Докато се разхождал до крепостта Петрич кале той открива в скален отломък фрагмент, който му прави впечатление. След това за 3-4 дни археолози освобождават находката от излишната скална маса.
След като е превозен до Варна експонатът е почистен и импрегниран. Амонитите са били главоноги мекотели с многокамерна спираловидна черупка с диаметър от няколко сантиметра до 2 метра. Роднини на днешните сепии, октоподи, калмари и наутилуси.
Цялата група е напълно изчезнала. Те са практически динозаврите в света на мекотелите, заедно с изчезването на динозаврите във всички морета повсеместно са загинали и тези същества.
Използвали са черупките си за защита на меката част на тялото и като превозно средство. Били са доста подвижни и хищни.
Освен големият екземпляр е открит и по-малък. Според хипотезата на учените по-малките били мъжки.
Експонатът е превозен с кран до двора на Природонаучния музей, където привлича погледите на минувачите. Той ще остане там, тъй като е много тежък и няма как да бъде изложен във вътрешното пространство.
Първите останки от това същество са намерени до Шумен през 60-те години.
Александър Йорданов
Коментари