Снимка: БНТ
Тонове варовик се изливат в Белославското езеро от утаителя, в който девненската фирма “Солвей Соди” депонира този отпадъчен продукт от производството си. Причината за това е препълненото съоръжение, което не е почиствано от години. Има ли опасност варовикът да затлачи входа на пристанище “Варна – Запад”?
Утаителят се използва от средата на 80-те години на миналия век. Тогава разходите за почистване му са се разпределяли между две министерства – на транспорта и на несъществуващото вече Министерство на химическата промишленост. По-късно това задължение е прехвърлено на Държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура” и на частното вече девненското предприятие. Последното частично драгиране е направено през 2017 година. Оттогава варовикът се трупа. Според екоинспекцията във Варна опасност от екологична катастрофа няма.
"При производството на сода в "Солвей Соди" в отпадните води, които са пречистени, има калциев оксид, който се влива в река Провадийска. Тя е богата на хидроген карбонати и калциевият оксид реагира с хидроген карбонатите и по този начин се образува калциевия карбонат, който вече е неразтворимо съединение. Химически няма опасност. Това не е нито отрова, нито нищо. Това е обикновен варовик", коментира Ерджан Себайтин, директор на РИОСВ-Варна, предаде БНТ.
Проблем, обаче, все пак има. Варовикът е инертен материал, който не се разтваря, а се утаява на дъното. Така в момента има опасност да се затлачи входът на пристанище "Варна-Запад".
"Последните 3 години няма министър, който да се е сменил, и ние да не бъдем там в министерството и да не поставим въпроса и след това да получим един и същ отговор, че няма депо, където да се складира масата, която трябва да се драгира. Това, което се излива от утаителя, е точно пред подхода на терминал “Варна-Запад”. Работата ще бъде блокирана. В едно пристанище се обработват кораби, нали? И като не могат да влязат или да излязат - не само ще се наруши. Тя ще спре", категорична е Пенка Илиева, председател на Синдиката на пристанищните работници към КНСБ в Пристанище “Варна-Запад”.
Утаителят може да поеме годишно около 70 000 тона варовик, но тъй като не е драгиран от близо десет години, в момента там има над 600 хиляди тона. От "Пристанищна инфраструктура" казват, че преди 3 години е била обявена обществена поръчка за драгиране на утаителя, която е прекратена поради липса на депо. В района на Варна има и други депа, които могат да съхраняват варовика, а от девненският завод обмислят да го депонират и на своя територия като допълнителна опция. Заявяват още, че е в ход инвестиционно предложение за почистване на 100 000 кубически метра утайка. Реални действия, обаче, все още няма. През септември миналата година от екоинспекцията във Варна са издали предписание за спешно почистване на утаителя.
"Около 120 хиляди тона ще бъдат по бързата процедура премахнати оттам. В момента “Солвей Соди” са минали техните процедури, за да намерят изпълнител и през този месец ще започне изпразването на утаителя", подчерта Ерджан Себайтин, директор на РИОСВ-Варна.
От “Пристанищна инфраструктура” заявиха, че ако не се вземат мерки, съществува опасност преливащата утайка да затлачи входа на Пристанище "Варна – Запад", но изразяват надежда, че това няма да бъде допуснато.
"Така че се надявам, в рамките на месеци, утаителят да бъде сериозно изпразнен. Имайте предвид, че е закупена специализирана техника от Финландия, а това не е толкова лесно. Дълги години не е правено нищо по въпроса", допълни още Ерджан Себайтин.
Има идея варовикът да не се депонира, а да се използва за изграждането на изкуствени острови в езерото, които да се превърнат в местообитания на птиците. Тъй като варовикът не е опасен за околната среда, може да се изсипва след 8-та миля навътре в морето, казват още от екоинспекцията.
Вижте повече в репортаж на Нивелина Няголова и оператора Владимир Съмналиев ТУК

Извършват забранени разкрасителни процедури в гаражи и бензиностанции
Бум в строителството: Разрешителните за нови жилища скачат с над 32% в края на 2025 г.
Vampire Love на SEVI поставя началото на новия албум на групата
На 3 ноември 1957 г. стартира първият в света биоспътник с кучето Лайка на борда
Учени предупредиха за засилване на слънчевата активност
От Токио до Ню Йорк само за час: Започват суборбитални полети
„Космически океан“ край черна дупка: Откриха най-големия воден резервоар във Вселената
Рефер изрита звезда на Милан (ВИДЕО)
Ботев: Заплахите за изпращане в "Б" група не ни плашат, имаме най-добрия играч в шампионата
Шести различен пост! Коомпайнерс се превръща в защитник
Радост за Макс! Чакат дъжд в Сао Пауло през уикенда
Тези 4 зодии ще бъдат най-засегнати от ретрограден Меркурий
5 есенни супи с малко въглехидрати
9 стъпки от аюрведа, които трансформират живота към по-добро
Протеинова салата с кисело мляко и грозде
Какво прави магданозът за здравето ни?
Защо периодичното посещение на зъболекар е важно?
Възли и рак на щитовидната жлеза - кога има повод за притеснение?
Менопауза – естествен преход, който може да бъде преодолян с лекота
Къде е България на световната карта на медицинските иновации?
Напук на доклада "Драги": България раздува публичния сектор, товари частния
Дизайнер показа драстично обновена Mazda3
Ким Кардашян променя живота си, сбъдвайки мечтата си да работи като адвокат
Как се маскираха звездите на Хелоуин? - втора част
Коментари