Снимка: "Морето"
Стотици таксиметрови шофьори се включиха в протест срещу поскъпването на застраховката „Гражданска отговорност“ за таксита, съобщи Moreto.net.
"Протестираме срещу несъразмерните застрахователни полици по „Гражданска отговорност“, които ги увеличиха от 50 до 300 %. Има застрахователни компании, където тази застраховка е 3-4 хил. лева. Това е един картел и монополно положение на застрахователните компании. При тях няма ограничение на горна и долна граница.", заяви за Moreto.net Димчо Иванов, който е председател на независимия транспортен синдикат „Авто-94“.
"Не може таксиметровите водачи да страдат затова, че някой е решил да печели на наш гръб. Ние няма как да ги плащаме тези неща. Нашите разходи дневно са 100 лева. Такова увеличение на застраховката ще наложи увеличение на тарифите за превоз.
Не сме изчислили какво трябва да е увеличението, но може би дневна на км ще стане 2 лева, а нощна 3. Сега дневната е 1.30 лв. Направиха го точно преди изборите, защото сега няма правителство. Нищо не можем да направим, само протестираме и се надяваме на добра воля на застрахователите. Във Варна към момента има около 2000 таксита.“, каза още Иванов.
По думите му мотивът на застрахователите, че такситата търпят повече щети при пътни произшествия и са по- чести участници, е неоснователен. Казва, че според статистиката катастрофите по вина на таксиметрови водачи са 0.03 %.
Протестът във Варна е част от Националния протест на таксиметровите шофьори в цялата страна, който се провежда днес. В отворено писмо до институциите таксиметрови организации от Пловдив и София заявяват, че застрахователните компании са злоупотребили с правата на таксиметровите водачи като граждани и данъкоплатци, след като са вдигнали без предупреждение застрахователната премия на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ между 300% и 1000%.
Сборният пункт за таксиметровите коли бе паркинг над кръстовището на бул. „Осми Приморски полк“ и бул. „Левски“. Точно в 11.00 часа множеството автомобили пое на шествие през централната част на града до Аспарухово.
По-рано КЗК се самосезира за поскъпването на „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори.

На 5 ноември наблюдаваме най-ярката Суперлуна за годината
Бомбена заплаха внесе смут на летище във Вашингтон
Кои лекарства липсват най-осезаемо у нас?
Китай стартира първия в света ториев реактор
Пакистански астронавт ще посети китайската орбитална станция „Тянгун“
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер
Звезда на Левски каза как ще победят ЦСКА
Навръх сблъсъка Ливърпул – Реал: Разкриха кой от двата колоса е предпочитал Вирц
Стоичков със силни думи за перлата на ПСЖ за наградата „Golden Boy“
Сабаленка с втора поредна победа на Финалния турнир на WTA
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Пълнолуние в Телец на 5 ноември – портал към изобилие и сбъдване на желания
Сила на всяка възраст – 3 причини жените да вдигат тежести
Нов нехормонален медикамент при менопауза одобри FDA
Памуклийка – древна билка от помощ при съвременни заболявания
Захарен диабет тип I при деца - хранене и инсулинолечение
В УМБАЛ „Света Марина“ – Варна спасиха петдневно бебе с рядка вродена аномалия
Цената на биткойна падна под 100 хил. долара за първи път от края на юни*
Кои лекарства липсват най-осезаемо у нас?
Когато кибер измамникът почука на вратата ви
Cadillac сложи космическа цена на своя флагман
Антъни Хопкинс: Вече е модерно да „страдаш“ от нелечими болести
Фантастичен НОЕМВРИ за 3 зодии!
Коментари