При близо 1800 потребители на социални услуги на територията на община Варна през 2024 г. са постигнати всички резултати спрямо поставените цели, а над 1400 частично са покрили заложените индивидуални планове за подкрепа. Едва при 101 потребители заложените цели не са постигнати. Това сочат данните от анализа на състоянието и ефективността на социалните услуги, представен от дирекция „Социални дейности“ по време на заседанието на Съвета по въпросите на социалните услуги. На него присъстваха ресорният зам.-кмет Снежана Апостолова, директорът на ресорната дирекция Лилия Мирева и представители на доставчиците на различни социални услуги. Резултатите от анализа ще бъдат предоставени на държавната Агенция за качеството на социалните услуги (АКСУ).
Развитието на услугите в общността и в домашна среда, заменянето на институционалния модел на грижа с ефективно социално включване, борбата с бедността, участието в живота на обществото на всички уязвими групи са били сред приоритетите в социалната работа на Община Варна през изминалата година. По време на заседанието беше отчетено, че всички 60 доставчици на социални услуги са се справили с възложените им по договор задължения и общата оценка за ефективността на дейностите е много добра.
Годишният бюджет на услугите (вкл. преходни остатъци, прехвърлени към бюджета и дофинансиране) е бил 24 623 811 лв. 34 на сто от размера на разходваните средства са били за услугите, възложени на частни доставчици и/или специално създадени юридически лица, а 66% са били средствата за социални услуги, управлявани пряко от Общината.
Данните от отчета показват още, че с най-голям брой реални потребители са услугите по информиране и консултиране, терапия и рехабилитация, застъпничество и посредничество, общностната работа, обучение за придобиване на умения. При този вид социални услуги усвоеният капацитет многократно надхвърля максималния брой потребители според Националната карта на социалните услуги (НКСУ).
Обратно – при услугите, свързани с дневна грижа за деца и пълнолетни лица с трайни увреждания, резидентна грижа за пълнолетни лица с психични разстройства и с интелектуални затруднения усвоеният капацитет е под нормата на НКСУ. Те ще бъдат във фокуса на вниманието при определянето на потребностите и планирането на социалните услуги, стана ясно по време на заседанието.
В него се включиха и представители на Медицинския университет, Техническия университет и Варненския свободен университет. Те обсъдиха съвместните дейности с Община Варна и доставчиците на социални услуги за насърчаване на стажовете в различни социални предприятия от студентите в специалности от социалната сфера. От ВУЗ-овете отчетоха инициативи за повишаване на практическата подготовка на студентите и включване на все повече обучители от практиката в преподавателските си състави.
Коментари