Снимка: Пресцентър община Варна
В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени 33 960 000 лв. за разходи за заетите в градския транспорт, което е с близо 4 млн. лв. повече спрямо миналогодишната сума от 30 250 000 лв., съобщават от пресцентъра на Община Варна.
Средствата могат да бъдат използвани единствено за заплати, извънреден труд, ваучери за храна и обезщетения при пенсиониране. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и синдикалните представители Васил Василев, председател на местната структура на КТ „Подкрепа“ и Анна Ковачева, областен координатор на КНСБ.
В разговорите участваха и заместник-кметът Христо Рафаилов, директорът на дирекция „Финанси и бюджет“ Кирил Симеонов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, председателят на транспортната комисия в ОбС Георги Кулински, както и директорът на ОП ТАСРУД Георги Киряков. Повод за срещата беше искането за повишаване на възнагражденията в сектора.
Считам, че условията на труд на служителите в градския транспорт трябва да се подобрят, а възнагражденията им – да отговарят на положения труд. В същото време обаче имам критики към управлението на общинското дружество „Градски транспорт“. Необходимо е оптимизиране на разходите, за да се повиши ефективността, коментира кметът Коцев.
Заместник-кметът Рафаилов подчерта, че Варна се отличава значително спрямо други градове в страната по отношение на заплащането в сектора. През 2024 г., в резултат на многократни срещи между кмета и синдикатите, бе подписано споразумение за увеличение на възнагражденията в „Градски транспорт“ – с 35% за водачите и с 25% за останалия персонал.
Допълнително Община Варна финансира с над 10 млн. лв. въвеждането на безплатни карти за градския транспорт за ученици, студенти, пенсионери и хора с увреждания. Не разчитаме само на държавно финансиране, което би било крайно недостатъчно за поддържане на маршрутната схема във Варна – над 50% от издръжката на градския транспорт се поема от общината, допълни Рафаилов.
На срещата беше припомнено още, че от октомври 2024 г. е в ход обществена поръчка за нова билетна система. Според кмета Коцев модерната система ще намали броя на нередовните пътници и ще увеличи приходите, което ще подобри финансовата устойчивост и ще даде възможност за допълнително финансиране на градския транспорт.
Предстои допълнителна среща по темата, на която присъстващите настояват да бъде поканен и директорът на „Градски транспорт“.

Бърнаутът достига рекордни нива в света през 2025 г.
Планетата е в опасност: Микропластмасата в океаните няма да изчезне и след 100 години
Три сока за баланс на кръвната захар
Съвети за по-добър живот
Музиката намалява риска от деменция с 39%
Ново радиоизображение показа Млечния път в неочаквани цветове
Среща със Слънцето: Междузвездната комета 3I/ATLAS премина през перихелия си
Минало и извънземни: Какво крият дълбоките води под леда на Антарктида
Олимпиакос не успя да си отмъсти на Монако
Рома продължава да е лидер с Наполи
Интер премаза Фиорентина 3:0
Нищо ново! Арсенал пак бие със суха мрежа
Дневен хороскоп за 30 октомври, четвъртък
Месечен хороскоп за ноември
Бъди звездата на града с новата колекция NINE WEST!
Женски хороскоп за ноември
Микроинсултът не е дребен инцидент – защо спешната реакция определя съдбата на мозъка?
Как да изберем зимна шапка? Стилово ръководство
Защо топлият душ намалява напрежението?
Какво е синдром на Кушинг?
Dow заличи ръста си след коментарите на Пауъл
Бърнаутът достига рекордни нива в света през 2025 г.
България се утвърждава на картата на ЕС в развойната дейност за чисти технологии
MAN България подкрепя BOSCH PRO TOUR 2025 със съвместна демонстрация в София
От Робърт де Ниро до Мик Джагър – холивудските бащи, посрещнали деца след 50-те си години
Според зодията: Най-подходящите костюми за Хелоуин
Коментари