Снимка: Община Варна, пресцентър
Над 20 000 души - деца, ученици, студенти, учители, културни дейци и родители се включиха в празничното шествие, с което Варна отбеляза 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, съобщават от пресцентъра на община Варна.
Празничната програма започна на пл. „Св. св. Кирил и Методий“, където под звуците на националния химн, в изпълнение на Представителния духов оркестър на Военноморските сили, бяха издигнати българският трибагреник, знамената на Европейския съюз и на Община Варна. Над 800 ученици и студенти от сборна формация от танцови състави от целия град изпълниха фолклорна програма.
Уважаеми учители, студенти, творци и приятели на българската духовност, днес отбелязваме един от най-светлите празници в нашия национален календар – 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Тази година честванията са още по-значими, защото се навършват 1170 години от създаването на първата азбука. Редом с нашите традиции, история и култура, днес почитаме и бъдещето – нашите деца, ученици, студенти, учители и културни дейци, които са цветът на нашия град. Честит 24 май, честити да са българите!, каза в приветствието си кметът Благомир Коцев, който подчерта, че в морската столица е най-многолюдното шествие в цялата страна.
Това е най-светлият, най-благодатният и най-красивият празник, който имаме, посочи в благослова си отец Дончо Александров от Варненската и Великопреславска света митрополия. Той припомни, че в този ден трябва да благодарим на Бога и на светите братя и техните ученици – за буквите и просвещението, което са ни дали.
Сред официалните лица на празника бяха още областният управител проф. Андрияна Андреева, заместник-кметовете на Община Варна Павел Попов и Илия Коев, директорът на Регионалното управление по образование Ирена Радева, районни кметове, народни представители, общински съветници, общественици и духовници. На официалната трибуна бяха поканени също носителите на тазгодишната награда „Варна“ в областите на образованието, науката и културата.
Празничното шествие бе поведено от духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ с химна на светите братя – „Върви, народе възродени…“. В традиционния парад на местните културни и образователни институции преминаха общо 125 блока на училища и центрове за подкрепа на личностното развитие. В тържествения поход се включиха също 51 детски градини, всички висши учебни заведения и общ блок на варненските културни дейци.
Обемни букви с думите „образование“, „традиция“, „знание“, „изкуство“, „благодаря“, „азбуки“, „24 май“ и други съпътстваха празничните колони. Празничната програма завърши на входа на Морската градина с концерт на Фолклорен ансамбъл „Варна“.
В морската столица традицията да се чества 24 май като празник на българската просвета и култура има над 150-годишна история. На 11 май 1862 г., пред множеството, събрано в новопостроеното Централно българско училище на ул. „27 юли“, архимандрит Филарет за първи път произнася слово във възхвала на Св. св. Кирил и Методий. Така започва традицията всяка година на този ден варненци да отдават почит към делото на светите братя.