IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
17:30 | 28 май 2025
Обновен: 00:36 | 30 май 2025

Домът за медико–социални грижи за деца във Варна получи високотехнологичен робот за прохождане

Апаратурата на стойност 187 000 лева е произведена в Швейцария и закупена изцяло с дарителски средства

По материала работи: Александър Дечев
Домът за медико–социални грижи за деца във  Варна получи високотехнологичен робот за прохождане

„Андаго“ е най-новият високотехнологичен робот за прохождане и асистирана рехабилитация при нарушения в походката, с който Домът за медико-социални грижи за деца – Варна (ДМСГД – Варна), разполага. Той бе представен днес от директора на лечебния комплекс д-р Стефка Джанкова. Апаратурата на стойност 187 000 лева е произведена в Швейцария и закупена изцяло с дарителски средства. „Благодарим сърдечно на Даниела Йорданова и Вили Димова, които инициираха тази кампания. Признателни сме на всички дарители, направили реалност възможността деца с проблеми в моториката от цяла България да получат нов шанс за пълноценен живот, уповавайки се на опита на нашите специалисти и напредъка на технологиите“, каза д-р Джанкова.

„Благодаря на всички дарители в България, които въпреки трудните времена продължават да са съпричастни към болките и страданията на другите“, сподели Даниела Йорданова, организатор на кампанията. Тя изказа и признателността си към екипа на ДМСГД – Варна, за всеотдайността в работата с малките пациенти.

Роботът „Андаго“ е уникален за Варна и региона. Подходящ е за пациенти с минимална височина – 135 см. и максимална височина – 200 см., с максимална телесна маса - до135 кг, стана ясно от думите на д-р Нели Николова, ръководител на Центъра за ранна интервенция и рехабилитация в ДМСГД – Варна. „С него целим прохождане, трениране на походката, създаване на правилен модел на ходене, укрепване позицията на таза, на долните крайници, равновесие и координация. Подходящ е за деца с нарушена моторика от различно естество – всички форми на детска церебрална парализа, вродени, генетични, невромускулни и ортопедични заболявания.  Противопоказан е за деца с епилепсия, нарушена костна плътност и при сериозни ограничения на движенията в ставите“, обясни още д-р Николова.

Коментари

Новини Варна