330 ученици от три варненски гимназии присъстваха на лекциите на магистрати от Административен съд – Варна през учебна 2024/2025 година. Възпитаници на СУЕО „Александър С. Пушкин“, СУ за ХНИ „Константин Преславски“ и ВТГ „Г. С. Раковски“ от VIII до XII клас обогатиха знанията си, свързани с правораздаването у нас.
Срещите бяха част от съвместната инициатива на Висшия съдебен съвет (ВСС) и Министерство на образованието и науката (МОН) за правно просвещение сред младежите. Всяка една от дванадесетте тематични лекции бе водена от лекторите-доброволци съдия Елена Янакиева - председател на Административен съд – Варна, съдия Янка Ганчева - зам.-председател, съдия Ралица Андонова, съдия Таня Димитрова, съдия Даниела Недева, съдия Мария Ширванян, съдия Виолета Кожухарова, съдия Васил Пеловски, съдия Ивелин Борисов и съдебният администратор Деница Станкова.
Сред основните цели на програмата са практическо реализиране на елемент от гражданското образование, формиране на правна грамотност и култура сред младите хора, разширяване на знанията на учениците относно статута, структурата и функциите на съдебната власт в Република България.
Сред темите, с които се запознаха младежите бяха пътно-транспортните престъпления и нарушения, компетентността на административните съдилища, видовете административните нарушения и наказания и други.
Административен съд – Варна е част от инициативата за осма поредна година и до момента са проведени близо 90 срещи, конкурси за есета, анкети, посещения на учениците на съдебни заседания и в Деня на отворените врати, образователни срещи и дискусии със съдии, участие в конферентни срещи и форуми, симулативни съдебни процеси с ученици от гимназията и съдии-доброволци.
Заключителната лекция за учебната 2024/2025 г. бе с лектор съдия Васил Пеловски от Административен съд – Варна пред ученици от XI „в“ клас във Варненската търговска гимназия „Г. С. Раковски“.
Магистратът се срещна с единадесетокласниците и подробно им разясни структурата, функциите и възможностите за кариерно развитие в съдебната система на Република България.
Съдия Пеловски ги запозна със съдебните институции, като обърна внимание на ролята и дейностите на органите на всички нива. Той подчерта значението на административното правосъдие при защитата на правата на гражданите в спорове с държавни органи. Учениците чуха много примери от практиката на съдията, разбраха разликите между съдилищата и техните компетенции.
В заключителната част на лекцията съдия Пеловски представи стъпките за изграждане на кариера в съдебната система – от изискванията за стаж и конкурси до възможностите за професионално развитие.

Черната чума: Как вулкан отключва най-тежката пандемия в историята
Идеи за бюджетни коледни подаръци за жени
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
10 от Брест излъгаха Монако, Погба не помогна на монегаските
Страхотен Зографски премина квалификацията във Висла
ЦСКА спря Нефтохимик
Тежък удар за Ювентус
Дневен хороскоп за 6 декември, събота
Как да накарате децата си да ядат повече зеленчуци?
Biocell: Красива отвътре и отвън
10 разкошни рецепти с риба за Никулден
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Кадър на деня за 5 декември
Черната чума: Как вулкан отключва най-тежката пандемия в историята
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
71-годишният Джеймс Камерън все още е лудо влюбен в звездата си от „Титаник“ – 63-годишната Сузи Еймис
Край на ретроградния Меркурий, 5 зодии си отдъхват
Коментари