Впечатляващ е ръстът на българския туризъм. По брой чужденци сме на пето място в Европа. Това каза в студиото на "Здравей, България" министърът на туризма Мирослав Боршош.
По думите му, според предварителните записвания, се очаква много добър летен сезон.
А преди дни Агенцията по околната среда към Европейския съюз обяви морската вода в България за втората по чистота в Европа.
"Докладът е резултат от анализ на химията и биологията на водите ни. Отчетено е и замърсяването, както и дали има вредни за хората вещества. МЗ и МОСВ са предоставили над 1000 проби през годината, но и независими лаборатории са взели свои. Държавата контролира да не се допусне замърсяване. При събитие, свързано с Джулай Морнинг, е била замърсена част от къмпинг "Градина", но вече е почистена. Концесионерът е длъжен да осигури почистване през цялото събитие, а тъй като не го е направил, му е наложена глоба. Абсолютна свинщина... Като цяло обаче чистотата на плажовете ни е на добро ниво. Извършили сме около 200 проверки само този месец, установени са 19 нарушения. Липса на пълен комплект от двама спасители е най-честата установена нередност. Не на всички места бяха подсигурени реанимационни екипи и линейки", отбеляза Боршош.
"Няма как да заплатиш шезлонг без шалте или масичка - всички те вървят заедно. Не може да има разделение, това е измама. На всеки плаж трябва да има ясен ценоразпис. Имаме няколко екипа, които проверяват. Ще развалим договори с концесионери, ако установим подобни нарушения. Пред шезлонгите не може да има кърпи. Има и свободни зони, които трябва да са с еднакъв достъп до морето, както при платените", коментира министърът.
"Браншът става все по-чист и ясен, разбира в каква конкурентна среда живее. Опитите за измами намаляват, но когато ги има, с контролните органи сме на място, за да ги прекратим. Имахме тежки разговори с концесионера на летищата във Варна и Бургас, за да предотвратим дисбаланса в полетите. Предстои среща с новия директор на фирмата, която ги управлява. Виждам желание за усилване на трафика към морските ни летища, но това е комплексен въпрос. Някои авиолинии се оплакват от високи такси на летищата край морето и затова не искаха да летят до тях. Мисля, че свързаността може да бъде подобрена - вече се забеляза ръст на полетите до Варна и Бургас", посочи Боршош.
"Тази акция е съвместна между министерството, КЗП, НАП и местната бургаска полиция. Имаше търговци, които се скриха, други бяха глобени заради стоки без етикети и липса на касови бележки. Имаше и изрядни. Чистотата и законността са приоритет за нас, особено в големите курорти. При съмнение за нередност, подайте сигнал до Министерството на туризма", призова Боршош.

Три зодии, които ще изживеят незабравим ноември
Ценови парадокс: 25% разлика за един продукт между селски магазин и супермаркет
Промяна във времето - НИМХ издаде жълт код за вторник (+КАРТА)
Светът е на крачка от откриването на ваксина срещу рака
Исторически момент: Ще „хванем“ парче от комета
Експеримент показа поведението на хората няколко дни преди края на света
Уловиха тайнствен обект между Сатурн и Уран
Камбуров: Нормално е ЦСКА да бие Берое с 5:1
ЦСКА май излезе от дупката и доставя наслада
Бум от мераклии за мача с турските комшии? БФС приема заявки от фенове
Става страшно в Турция: 371 от 571 съдии правят залози
Нумерологична прогноза за месец ноември
Sabaton, Savatage, Epica и Sevi влизат в Be4 HILLS
13 маникюра, идеални за Хелоуин (+Снимки)
Рецепта за вегетарианци: Печено червено цвекло с розмарин
Ново лечение прави клетката капан за херпес симплекса
Сладките картофи – съюзник на сърцето и полезни за кожата
Плеврален излив – на какво може да се дължи?
Отразява ли се пълнолунието на съня ни?
Неустойчивият дълг на богатите страни ще стимулира повишаването на данъците и цените
Три зодии, които ще изживеят незабравим ноември
Родните компании създават все по-качествени продукти, но трудно намират инженери
Дибала: Важно е да вкарваме голове
От дървото до карбона: Чудната история на автомобилните каросерии
Vogue World – холивудски спектакъл с благотворителна цел (ГАЛЕРИЯ)
Джесика Симпсън не смятала, че ще е необвързана на 45 г.
Коментари