Белослав ще има нов ферибот

Очакванията са да бъде пуснат по вода през ноември 2026-а

Белослав ще има нов ферибот

Снимка: АРХИВ

Днес в 12:00 часа официално бе даден старт на строителството на нов ферибот, който ще обслужва връзката между двата бряга на Варненското езеро при Белослав. Проектът е с планиран срок за изпълнение от 18 месеца, като очакванията са строителството да приключи по-рано от предвиденото, съобщава Радио "Варна".

Финансирането е осигурено изцяло от държавния бюджет. Първият транш възлиза на 7 милиона лева, а общата стойност на проекта е малко под 24 милиона лева с ДДС.

Сегашният ферибот ще продължи да изпълнява своята функция до въвеждането на новия плавателен съд, но през следващата година му предстои класов ремонт. През последните години са зачестили авариите, което прави новото съоръжение от ключово значение за транспортната връзка и сигурността на пътуващите.

"Това е ново и важно събитие за нашата администрация. Успяваме да запазим експлоатационния период – предишното строителство започна през 2000 г., а сега отново поставяме началото през същия период,“ заяви кметът на Белослав Деян Иванов.

На церемонията се очакват официални гости от правителството, Министерския съвет и Народното събрание. Поканени са също всички институции, свързани с проекта, както и представители на бизнеса от територията на общината.

"Това е значимо събитие за нас и сме се постарали церемонията да бъде тържествена. То съвпада и с празника на нашия град – 44 години от обявяването му за град,“ допълни Иванов.

Очакванията са новият ферибот да бъде пуснат по вода през ноември следващата година.

Новини

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата