Снимка: БГНЕС
С външна фотодокументална изложба Парк-музеят „Владислав Варненчик“ отбеляза 581 години от битката при Варна - събитие, белязало съдбата на народите в Югоизточна и Централна Европа, съобщава БГНЕС.
Под надслов „Паметните знаци за битката при Варна“ експозицията представя богат визуален разказ за изграждането на мемориалните символи, свързани с драматичния сблъсък от 1444 г., познат като „битката на народите“.
Директорът на музея Милен Димов подчерта значението на историческото събитие и причината то да продължава да вълнува поколенията.
„Битката е важна дотолкова, защото първо е голям мащаб, особено за Средновековието, и е важна с това, че се прави опит да се освободи Константинопол, втория Рим, и в частност балканските поробени народи“, обясни той пред БГНЕС.
Битката при Варна, кулминация на кръстоносните походи, предвождани от полско-унгарския крал Владислав III Варненчик и унгарския пълководец Янош Хуняди, е сред най-емблематичните моменти в историята на Европейския югоизток.
„Изложбата хронологично проследява процеса на изграждането на паметните знаци, както и илюстрира характера на тези инициативи, именно като едно общонародно дело, което среща широк обществен отклик“, посочва Димов.
По думите му богатият илюстративен материал „онагледява общите следи от миналото, които споделят народите от Югоизточна и Централна Европа“, като отдава заслужено място и на личностите, „които са отдали част от времето си и енергията, за да може тези идеи да се претворят в дела“.
Изложбата привлича вниманието на посетителите. „Да, има интерес. Тя е външна и въпреки това времето все още предразполага и използвам случая да поканя всеки, който има желание да я посети“, допълни директорът.
Експозицията е разположена на територията на мемориалния комплекс „Владислав Варненчик“ и остава достъпна за всички, които искат да се докоснат до историята, паметта и значението на едно от повратните събития в миналото

Пил или не? Инсталация в София показва цената на избора зад волана
Бурята "Клаудия" взе жертви в Португалия
Бащата на Сияна за войната по пътищата: И политиците не са застраховани
Мъж се вряза в публиката на състезание в Австралия, има ранени
Китай откри най-голямото находище на злато от 1949 г.
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Щастието на Дон Хулио и Левски е равно на 5 победи
Карлос Насар изля душата си: Нож се забива в сърцето ми! Болката е ужасна!
Италия - Норвегия
Албания - Англия
Новолуние в Скорпион на 20 ноември – променяме живота си
5 амулета, които ще ви донесат повече късмет до края на 2025-а
Седмична таро прогноза за 17 – 23 ноември
Картофено пюре с черен трюфел
Повече от половината хора с диабет в света остават недиагностицирани
Изкуствен интелект ускорява създаването на синтетични антитела
Нарушеният слух в бъдеще може да се лекува с…виагра?!
Повишена функция на щитовидната жлеза при деца - на какво може да се дължи?
Нуждите на Европа от суровини прогонват хиляди шведи от домовете им
Бащата на Сияна за войната по пътищата: И политиците не са застраховани
Конфликтът в Nexperia: Автомобилните производители искат доставки "без Китай"
Най-доброто BMW M? Тествахме четири от най-бързите баварци в Серес
В имението на модния дизайнер Томи Хилфигър в Палм Бийч – с подземен тунел до плажа
4 зодии, които са непредсказуеми
Коментари