Снимка: БГНЕС
Днес бе проведена втора спасителна операция при танкера „Кайрос“ край Ахтопол. Четирима моряци бяха успешно евакуирани от борда на танкера от екипаж от Военноморските сили с хеликоптер „Пантер“, съобщава БГНЕС.
До новата акция се стигна след успешното извеждане на трима моряци вчера с военен хеликоптер, след като бе подадена информация за влошено здравословно състояние на част от 10-членния екипаж. Евакуираните са в добро състояние и не се е наложило хоспитализация, уточниха от службите за морска безопасност.
Хеликоптерът "Пантер" излетя от базата в 8.57 часа днес и в 9:42 часа четиримата моряци бяха изтеглени и вертолетът с тях се отправи към база „Чайка“, където са предадени на органите на „Гранична полиция“.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов, който е във Варна днес, коментира осъществената операция така: „Изключително съм доволен, че изпълнихме перфектно задачата. Вчерашният ден показа, че когато има способности във ВМС, можем да реагираме на всякакви ситуации. Реагирахме на една изключително сложна ситуация по спасяването на екипажа на танкера, който е близо до нашите брегове”, каза още Запрянов.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, заяви, че се чувства горд с действията на военнослужещите от ВМС и оказаната от тях помощ в много критична ситуация.
Междувременно обаче притесненията сред рибарите в Бургаско остават.
„От тъмно сме в морето и виждаме, че корабът почти не мърда. Вълните го блъскат към плитчините, дано да го овладеят навреме“, коментира рибарят Петър Ставрев.
Друг местен рибар – Димитър Колев – допълни: „Не сме виждали подобно нещо от години. Цяла нощ светлините на спасителните екипи се виждаха, морето е нервно.“
От Басейнова дирекция са взели проба от водите между Созопол и Резово, за да се установи дали има замърсяване.

Кои са знаците, че Вселената комуникира с нас
Шофьор на камион почина в кабината си в района на "Капитан Андреево"
След наводненията в Бургаско: Отмениха бедственото положение в Созопол
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Спалети обясни защо Юве беше "пътник" срещу Наполи
Отива ли при арабите? Ас на Барса изплю камъчето!
Мъри обясни защо Гьозтепе беше ударен за сефте у дома
Салах разрушава наследството си в Ливърпул
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
3 зодии с огромен късмет през 2026-а
Гъбите – богати на витамини и добър заместител на месото
Защо са важни антиоксидантите за кожата?
Д-р Даниел Ставрев: 35 вече не е граница за успешна инвитро процедура, а индивидуална величина
Защо ставите страдат повече при студено време?
Ръстът на заплатите във Великобритания се ускорява до петмесечен връх
Евакуираха с хеликоптер моряци от бедстващия кораб Kairos край Ахтопол
ООН търси 33 млрд. долара за хуманитарни мисии на фона на свито финансиране
10 коли, които бяха близко до съвършенството
Росен Петров, водещ на „Операция История“ по Bulgaria ON AIR, с още 90 истории от българското минало в новата си книга
Селена Гомес и Бени Бланко с първа елха като женена двойка
Коментари