Военноморските сили изпратиха "Прибой" за мисия с международно участие в Черно море

Снимка: ВМС

Снимка: ВМС

На 6 януари 2026 г. във Флотилия бойни и спомагателни кораби бе проведен военен ритуал за изпращане на базовия миночистач „Прибой“ – горд представител на Шести дивизион противоминни кораби към поредната активация на Противоминната военноморска група в Черно море – „MCM BLACK SEA“.

Късно вечерта на същата дата „Прибой“ напусна своята база и пое курс към пристанище Истанбул, Република Турция. Миночистачът ще участва в престижната церемония по предаване на командването на групата – етап, при който ръководството преминава от ВМС на Румъния към ВМС на Република Турция

Основни задачи в операция „MCM BLACK SEA“

Противоминната военноморска група изпълнява редица ключови дейности, сред които: 

  • Провеждане на операции по разузнаване и наблюдение, с акцент върху установяването на заплахи от морски мини;
  • Реализация на противоминни действия в определени зони;
  • Интеграция на силите и участие в съвместни учения, с цел обмен на опит и подобряване на оперативната съвместимост;
  • Принос към разширяване на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

Командирът на флотилията, флотилен адмирал Радко Пенев, сподели увереността си във високия професионализъм на екипажа на „Прибой“, подчертавайки готовността им за успешно изпълнение на всички възложени задачи и достойно представяне на страната ни в рамките на международната мисия.

Новини

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата