Фестивал насърчава младежите да помнят историята

Петото издание на форума на изкуствата „Пътуване към миналото“ ще се проведе от 18 до 22 август

Фестивалът "Пътуване към миналото" цели да стимулира младежите да посещават музеите в града и да познават историята.

Фестивалът "Пътуване към миналото" цели да стимулира младежите да посещават музеите в града и да познават историята.

За пета поредна година във Варна ще се проведе младежкият фестивал „Пътуване към миналото“. Сред съорганизаторите на проявата са Музеят за нова история на Варна и Регионалният исторически музей. По традиция инициативата е посветена на празника на града – 15 август, и ще се проведе непосредствено след него – от 18-и до 22-ри. Домакини на проявите в петте фестивални вечери са Военноморският музей, Музеят за нова история на Варна, Зоологическата градина, Природонаучният музей и Амфитеатърът под паметника Пантеон. 


По време на проявите таланта си ще покажат деца и младежи от вокална формация „Палас“, театралните формации „Феникс“ и „Весел миг“, състав „Диви танци“, балетна формация „Тинити“, клуб по спортни танци „Стар денс“ и школата по класически балет „Фуете данс студио“. Организаторите на проявата са се постарали да включат варненски трупи, които работят в различни сфери на изкуството и културата.  Те ще участват в смесени концерти в четирите фестивални вечери. Уникалната идея на фестивала е да миксира по уникален начин изкуството и историята на града, като целта е да възпита у младите културата да посещават музеите в града, да знаят и помнят историята на предците си. Втората вечер е запазена за историята на Варна. На 19 август в Музея за новата история на Варна самостоятелно представление ще изнесат младежите от театрална формация „Феникс“ – „За Швейк, за нас и още нещо“ по Ярослав Хашек, режисьор Свилен Стоянов. Същата вечер ще бъде прожектиран документален образователен филм – инициатива, която е запазена марка на фестивала „Пътуване към миналото“. В Музея за новата история на Варна ще бъде представена и новата книга на Бела Бенова, която е съчетание от изображения и думи, вдъхновени от вратата като символ – на промяна, на възможност, на свобода. 


Фестивалът няма конкурсен характер , за да гарантира атмосфера на сътрудничество, освободеност и непринудена изява на участниците. През фестивалната седмица формациите ще имат възможност да обменят творчески опит, да обсъдят и създадат съвместни проекти в областта на изкуството. 


Полина Петрова

Новини

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата