15-ата национална конференция с международно участие „Хуманизъм и прагматизъм в образованието на ХХI век“ започна във Варна. Фокусът през тази година е дуалната система на обучение в професионалното образование. Форумът се организира от община Варна – дирекция „Образование и младежки дейности“, и РИО - Варна. През тази година конференцията е с международно участие. Специални гости на проявата са специалисти в сферата от Хамбург и Турку.
„Конференцията е много полезна за популяризиране на дуалното обучение и по-лесното му навлизане в България. То се вписва изцяло в европейската стратегия 20:20 за развитие на конкурентна икономика на базата на съхраняването на професиите, на ученето през целия живот и на максимално използване на човешките ресурси. Вярвам, че в България дуалното обучение ще има и благотворен ефект върху това да се реинтегрират хора, напуснали образователната система“, коментира за вестник „Черно море“ началникът на РИО - Варна, Венцеслава Генова. Според нея дуалното обучение е най-приложимо в сферата на информационните технологии, както и в прозводството на облекло, на строителството, на дърводобива и дървообработването. „Конференцията е най-полезна с това, че на едно място се събират хора от образованието, бизнеса и синдикатите, които да дадат ползотворни идеи за развитието на професионалното образование. Аз няма да се уморя да казвам, че заедно можем повече“, заяви Венцеслава Генова.
„Вярвам, че дуалното обучение ще подпомогне варненската образователна система да дава специалисти, които са необходими в сферите, характерни за региона - пристанищни дейности, корабоплаване, корабостроене, кораборемонт, туризъм, химическа промишленост, машиностроене, хранително-вкусова промишленост, мебелно производство, строителство. Надявам се наистина Варна да стане един от центровете на доброто професионално образование, към което ние вече 25 години се стремим. Трябва да покажем на родителите, че то е важно, че е необходимо на пазара на труда. Освен възможност да се кандидатства във висше училище то дава и много практически умения, които са необходими за цял живот - каза за вестник „Черно море“ директорът на общинската дирекция „Образование и младежки дейности“ Лилия Христова. Според нея важно е бизнесът да подкрепи дуалното обучение на практика – с реална, а не само декларирана готовност да вземе на стаж и след това на работа ученици и студенти.
Временно изпълняващият длъжността кмет на община Варна Пейчо Пейчев поздрави участниците в конференцията и пожела ползотворен диалог, тъй като „...само качествено професионално образование дава на икономиката подготвени и конкурентни кадри, каквито нашият град заслужава“. „Тенденция през последните години е професионалното образование да привлича все по-малко ученици. Анализаторите казват, че това е характерно не само за България, а и за Европа. Целта на днешния форум е да се обсъдят възможностите за промяна на тенденциите благодарение на въвеждането на образованието чрез работа, т.е. дуално обучение“, каза Пейчо Пейчев.
Митко Василев – главен управител на германско-българската индустриално-търговска камара във Варна, подчерта, че дуалното обучение е добър метод за справяне с младежката безработица, която в Германия е едва 8%, а у нас е доста по-висока. Според него това дава възможност на фирмите реално да си „създадат“ обучени и готови да се включат в работния процес от първия ден кадри.
„Образованието от най-ранен етап е важен фактор за успеха на всеки човек. Искам да споделя, че самият аз съм преминал през дуално обучение като младеж. Виждам добра възможност за реализация на системата и в България. Заедно ще намерим начина, по който да направите първите успешни стъпки. Предимството на това обучение е, че дава възможност за развитие едновременно на икономиката и на обществото“, подчерта Тим Курт, президент на германско-българската индустриално-търговска камара .
Дуалното обучение е и стъпка за реализирането на приоритетите на МОН за осигуряване на качество и ефективност на професионалното образование, подобряване на възможностите за достъп, реализирането му в контекста на учене през целия живот и засилване участието и отговорностите на всички заинтересовани страни за осигуряване на кадри с необходимата за икономиката квалификация.
Председателят на Варненската търговско-индустриална камара Иван Табаков декларира готовността на камарата да подкрепи реализирането на дуалното образование. „Варненската търговско-индустриална камара е отворена към проблемите на образованието. За съжаление, нашите предприятия все още не са настроени в по-голямата си част да приемат в своите производствени и учебни площи и помещения ученици и студенти и това е една от основните задачи, с които трябва да се справим.“
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов
Коментари