IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Новини Варна
12:55 | 24 септември 2015
Обновен: 09:05 | 1 май 2024

50% от младежите в Германия избират дуалното обучение

Немският опит в сферата представи във Варна Бригит Швебер – директор на консултантския отдел на търговската камара на Хамбург

По материала работи: Слав Велев
50% от младежите в Германия избират дуалното обучение

Немският опит в дуалното обучение представи Бригит Швебер – директор на консултантския отдел на търговската камара на Хамбург по време на 15-та национална конференция с международно участие „Хуманизъм и прагматизъм в образованието на ХХI век“, организирана от община Варна и регионалния образователен инспекторат. „Може да се каже, че 50% от младите хора в Германия се насочват към университет, а другата половина към дуалното обучение“ – подчерта тя. Младежите започват стажовете си във фирми обикновено след завършване на средно образование. Фирмите разбира се си подбират кадрите които вземат, така че това е стимул за децата да се подготвят добре в училище. Кандидатите търсят за стаж фирма, която е подходяща за техните интереси и за тяхната желана професионална реализация, която да предлага и дуално обучение по професията, която ги интересува. Около 350 са професиите в Германия, по които се предлага дуално обучение. Разбира се има изисквания и към компаниите, за да получат те възможност да го реализират на своя територия. Те трябва да разполагат с подходяща база, съобразена с новите изисквания във всяка професия, както и с квалифицирани кадри, преминали курс за обучители, които да предадат на стажантите своите знания и умения в съответната област. Дуалното обучение продължава обикновено около 2-2.5 години, до три, в зависимост от професионалната сфера. Фирмата и стажантът сключват договор за обучение. Според него 2/3 от обучението се извършва на територята на компанията, а 1/3 в училище, като самото обучение може да се разпредели или по дните в седмицата или да е в блокове по месеци, съобразно нуждите на компанията и спецификите на професията. Благодарение на дуалното обучение младежите придобиват образование и квалификация в реална работна среда  - научават се дори на това какво е да си в офиса в 7 сутринта и да си почистваш работното място след края на служебните ангажименти за деня. 


Дуалното обучение завършва с изпит, разделен на две части – теоретичен и практически. Теоретичният е стандартен, както за всички учебни заведения. Практическият е пред комисия от трима души, по един представител на бизнеса, синдикатите и професионално учебно заведение. Ученикът получава сертификат за завършено професионално образование. Ако е спечелил доверието на фирмата, в която стажува получава предложение за трудов договор след изпита. Това е обикновено логичният завършек на дуалното обручение. Фирмите подготвят кадри, за да ги задържат. Инвестицията в стажантските позиции се отплаща с повишаване на производителността на труда, тъй като младежите са готови да се включат пълноценно още с първия си работен ден. Случва се и стажантът да предпочете друга фирма, която му се струва по-подходяща за него или самата фирма да реши да освободи стажанта, но това се случва рядко и отново е един вид „кръстосана“ инвестиция между фирмите. 


Като представител на търговската камара на Хамбург Бригит Швебер подчерта, че ролята на индустриалната камара да гарантира взаимоотношенията в частния сектор. „Ние удостоверяваме дали дадена фирма отговаря на изискванията да предлага дуално обучение. Камарата също така е гарант на взаимоотношенията между стажант и фирма. Играе ролята на посредник и арбитър“ – каза Бригит Швебер. 


Само в Хамбург има 22 500 места за дуално обучение, 6000 обучители, провеждат се 20 000 изпита годишно,  ангажирани са 4 000 изпитващи. 40 държавни професионални училища вземат участие в процеса на дуалното обучение. 9 000 нови договора сключват стажанти всяка година. Местата за дуално обучение в цялата страна са около 500 000, през тях преминават около 1.5 млн са обучаващите се годишно. 


Полина Петрова
Снимка Пламен Гутинов

Коментари

Новини Варна