По трасето на Южен поток има най-малко 10 старинни кораба. Проучванията, които текат около реализирането на проекта целят да предотвратят засягането на артефактите при прокопаването на трасето, поясни д-р Илия Щирков от Института по океанология към БАН "Фритьоф Нансен". По северното ни крайбрежие има общо 25 потънали кораба, които са набелязани с точните им координати от Института, но до момента липсват средства за тяхното проучване.
Най-интересен за изследователите с извития си като на гръцка галера нос е кораб, който е на огромната дълбочина от 1400 метра.
Освен древни плавателни съдове, дълбоководните археолози от Института по археология са откривали и съвременни кораби. "Викали са ни да обследваме току що потънали обекти", каза д-р Щирков.
По случай международния ден на Черно море д-р Илия Щирков представи презентация посветена на постиженията на научното гмуркане, озаглавена "Съкровища на дъното на морето". Основният акцент в нея бяха резултатите от проучването на кораб на 500 години. "Някои от предположенията са, че може да е пиратски кораб на украинските "чайки". Проф. Божидар Димитров ми е разказвал, че при свои проучвания в Гърция е установил, че горе долу в същия период, от който е датиран кораба христиански храмове там са били ограбени от украинските пирати. Смята се, че при завръщането им с плячката Бог може да ги е наказал с морска буря в района на Калиакра. Но това е в сферата на догадките" - разказа д-р Щирков.
Той подчерта, че Черно море предоставя идеални условия за дълбоководна археология. "Черно море е уникално с няколко неща. За него са характерни бързоразвиващите се бури, при които се образуват остри вълни с къс период на действие. Тези условия често предизвикват корабокрушения. Обектите попадат в меката и дълбока тиня с дебелина около 6 метра, която ги предпазва от подводни течения. Освен това средата под 150 метра е анаеробна и не позволява корозия на металните части" - отбеляза д-р Щирков.
Полина Петрова
Коментари