От утре до 20 август ще продължи поредното издание на фестивала на меда във Варна. Изложителите традиционно ще се разположат на пешеходната алея към входа на Морската градина. 19 ще са участниците във фестивала на меда, като ще има представители от различни части на страната. „Целта е жителите и гостите на града да имат възможност да опитат всички видове мед и производните му продукти от всички краища на България. Искам да подчертая, че право на участие даваме само на производители“ – каза Атанас Каракашев – председател на областно управление на пчеларите във Варна.
„Българският мед е с най-високо качество в цяла Европа. Но трябва да го закупувате от производител. Анализирал съм меда, който се предлага в големите вериги и мога да кажа, че той е под всякаква критика. На практика хората не знаят какво купуват. Изкупува се български мед от производителите, който се използва като подобрител, който се смесва с други видове мед – аржентински, бразилски и др. Съобразно това на кой пазар се предлага е и частта от български мед, която се влага. Най-голяма е тя в продукцията, предназначена за немския пазар. На българския пазар на практика може и да не се предлага български мед. Затова ние организираме фестивала на меда, по време на който гражданите имат възможност да контактуват директно с производителите. От известно време планираме да направим в града общ магазин на варненски пчелари, но все още търсим съдействие. Ще кандидатстваме по проекти към фонд Земеделие“ – обяви Валентин Атанасов, съорганизатор на фестивала на меда.
Заместник областният управител Кристиян Богоев обеща от името на областна управа съдействие, за да бъде намерена сграда, в която да се помести магазинът. „Областна администрация се опитва да подпомага производителите на мед, защото съзнава важността на тяхната работа. Мъдрите хора казват, че ако изчезнат пчелите, ще изчезнат и хората. Искам да благодаря на пчеларите за техния ентусиазъм и упорство да продължават да работят, въпреки трудностите, които срещат“, каза Кристиян Богоев.
Председателят на областно управление на пчеларите във Варна подчерта, че 2016-а е една от най-трудните години за производителите на мед в страната. Причините той видя в неблагоприятните природни условия, както и в липсата на подкрепа от държавата относно исканията им да не се третират с пестициди насажденията. „Песен в пчелините няма, което означава, че кошерите са с намаляла численост. Не знам дали през август и септември ще може да се възстанови броят на пчелите, за да са достатъчно тези, които ще зимуват“, отбеляза Атанас Каракашев.
Донка Арбалиева, потомствен пчелар от село Аспарухово изказа опасенията си, че догодина пчелите в страната ще са с около 30% по-малко. „На път съм да се откажа от производството на мед, въпреки че с това са се занимавали и дядо ми и баща ми, и леля ми“, коментира тя.
За това колко е тежка последната година показателно е, че проблеми изпитват и потомствени пчелари, при които е ясно, че не става въпрос за грешка или неопитност, каза Валентин Атанасов.
Добивът на мед тази година е под обичайния минимум за страната, допълни той. В страната се произвеждат годишно между 10 000 и 17 000 тона, а тази година добивът е под 10 000 тона. Най-ниска е реколтата от акациев и рапицов мед. Сравнително добри са добивите от слънчоглед и липа.
Полина Петрова