Днес пристигащите пътници от Люксембург, Виена и Истанбул се превърнаха в публика на провеждащия се във Варна фестивал РАДАР. Организаторите на фестивала, съвместно с Летище Варна, представиха музикално-танцов перформанс, посветен на амбиенталната музика. Импровизираното представление изпълниха Мирян Колев (китара и електроника) и Искра Иванова (танц). Желанието на артистите е пътниците да се заслушат и да си припомнят, че изкуството е универсален език.
Преди 38 години, култовият британски продуцент, музикант и концептуалист Брайън Ено издава своят 6-ти албум “Музика за летищата”, който маркира появата на нов стил в музиката – амбиент. Музиката е създадена като инсталация от повторяеми фрагменти с цел да успокоява напрегнатата атмосфера на летището. За да постигне този ефект, Ено решава да създаде фонова музика, която не пречи, но същевременно е достатъчно интересна за слушане.
„Винаги ми е било интересно как една и съща музика, поставена в различен контекст и в различна среда може да създаде тотално различна атмосфера. За това и винаги се радвам когато имам възможност да изпълнявам музиката си на нетипични места. Много е интересно също как хората реагират, когато чуят нещо, което не очакват и на място на което не очакват.“ – това сподели минути преди перформанса Мирян Колев.
Организаторите споделят, че летището е интересна локация защото е и едно от пространствата, създадени от човека, което носи най-богат спектър от емоции и човешки преживявания – сълзи и усмивки на събиране, разделяне, носталгия по миналото и нови хоризонти. Една гранична зона в пространството ще приеме гранична форма на изкуство, защото летищата и музиката са за това – да правят човешките граници по-малко значими.
Фестивалът РАДАР се провежда във Варна от 10 до 14 август в двора и залата на Градска художествена галерия. До неговия финал публиката ще може да види рецитала на Клерън МакФадън и Майк Дел Феро – Гласът на Америка през XX век., както и немското електро-акустично дуо Grandbrothers.