IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
22:39 | 19 август 2016
Обновен: 15:05 | 6 май 2025

Деца с Даун се усмихнаха на обществото

Изложбата с фотографии може да се види до края на август на входа на Морската градина във Варна

По материала работи: Слав Велев
Деца с Даун се усмихнаха на обществото

Деца и възрастни със синдром на Даун изпратиха своите усмивки към обществото. Националният фотопроект за втора поредна година се откри на входа на Морската градина във Варна.

 



 


Изложбата с фотографии на хора със синдром на Даун може да се види до края на август. Тя е под наслов 47 усмивки. Заглавието е продиктувано от факта, че хората със синдром на Даун притежават 47 хромозоми, т.е. с една повече от всички останали членове на обществото. Те са известни със своите усмивки и с това, че са наричани "слънчеви хора".

 



 

Изложбата с фогографии се организира за втора поредна година от Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун. В основата са фотографът Красимир Ламбов и съпругата му Силвена Христова, които също имат момиченце със синдрома. "Приемете нашите деца, такива каквито са, всяко със своята особеност, със своето различие, но въпреки това, всички са толкова усмихнати, отворени към света и имат право да бъдат заедно с всички нас. Това целим ние, всички родители на деца със синдром на Даун", каза Силвена за Медийна група "Черно море".

 

"Посланието на изложбата е, че животът е такъв, какъвто избереш да го изживееш, а с усмивки е много по-лесен и много по-щастлив. Хората със синдром на Даун са част от обществото и техните усмивки заслужават да бъдат забелязани" - допълни тя. 

 

 

 


 

В проекта се включват 48 любители и професионални фотографи. Те са представили общо 350 снимки. Финалистите са избрани от жури в София и част от тях могат да се видят на изложбата във Варна, която ще остане на входа на морската градина до 31 август. 

 


Фотопроектът се организира за втора поредна година. "През изминалата една година след първото издание на изложбата, ние сме щастливи да отбележим абсолютно положителен резултат. Обществото е все по-отворено, все по усмихнато, има желание да контактува с нашите деца и ние сме горди от факта, че сме направили една изключително важна стъпка към промяната и тя вече е факт", каза още Силвена Христова от Сдружението на родителите на деца със синдром на Даун. 

 

 


 

"Синдромът на Даун не е присъда. Всички родени с тази диагноза имат право да се развиват, да бъдат щастливи, да постигнат резулатати и да живеят пълноценно. Трябва обаче да им се даде шанс", убедени са всички от Сдружението. 

 



 

 

 

Полина Петрова
Снимки: авторът

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Още по темата:
Новините на 19 август 2016 г.

 


 

 

Коментари

Новини Варна