Ученици от три страни се обучаваха на предприемачество, като създадоха училищни фирми

Втората среща на партньорите по проекта „Бизнесуроци, ориентирани към международно действие – WIN-WIN” по програма Еразъм +, КА 2 се проведе във Варна

Снимка Пламен Гутинов

Снимка Пламен Гутинов

Ученици от три страни се обучаваха на предприемачество, като създадоха училищни фирми. Втората среща на партньорите по проекта „Бизнесуроци, ориентирани към международно действие – WIN-WIN” по програма Еразъм +, КА 2 се проведе във Варна. От Българска страна представителите са Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Частната търговска гимназия. Целта на международната инициатива е да се разработят учебни програми в сферата на средното образование, които да насърчават предприемачеството сред младите хора. Подходът, който се предлага в проекта е създаването на училищни фирми в най-различни сфери. В създаването, управлението и дейността им са заети ученици. 

 


В Технологичния институт на ВСУ „Черноризец храбър“ децата показаха как се справят в работна среда. Те бяха обучени в устойчивост на бизнеса и професионална ориентация.



 


Във Варна гостуваха ученици и преподаватели от две гимназии в полския град Бяла Подляска и едно училище от немския град Олденбург. „Благодарни сме на екипа на хотел „Азалия“ в курорта „Св. Св. Константин и Елена“, който сподели пред младежите своя опит в това как се изгражда една устойчива на пазара фирма. Сигурни сме, че този опит ще е много полезен за тях“, подчерта доц. Д-р Ива Монева, координатор и изследовател от ВСУ. 



 


Учениците коментираха, че опитът, който са натрупали по време на проекта ще им е много полезен в бъдещото кариерно ориентиране. „Аз съм управител на нашата учебна фирма и благодарение на това усвоих уменията на лидер. Разбрах, че най-важното е персоналът да те приема не като техният работодател, а като един от тях. Важното е хората да ти имат доверие и да знаят, че могат да се допитат до теб за всичко“, коментира Муртаза Сали Яшар от Частната търговска гимназия.

 

Неговата съученичка Симона Димитрова е ръководител човешки ресурси в тяхната фирма. „С участието си в проекта надградихме знанията, които имахме в сферата на предприемачество и мениджмънт, счетоводство и маркетинг и това няма как да не ни е от полза в бъдеще“, допълни тя. 

 


Алиция и Анджелика са две от полските ученички, които посетиха Варна и разказаха за опита, натупан в училищната фирма. Те са разработили рекламен материал във връзка с проекта.

 

Интересна е дейността на фирмата, в която участва германският ученик Зидан. Той сподели, че изработват дървени кубчета, които имат различни приложения, а дървеният материал, който използват е добит по природосъбразен начин. 

 

 

Във Варна гостува и д-р Франц-Карл Скала – външен оценител по проекта от Университета във Виена. Той подчерта, че най-позитивно е това, че ученици и преподаватели от различни страни обменят опит и мнения относно това как да се улесни връзката между училищното, университетското образование и бизнесът.

 


Полина Петрова

Снимки Пламен Гутинов
 

Четете още Бежанците са работна сила, от която Германия се нуждае

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата