Всеки, който е подал сигнал срещу политик, магистрат или висш чиновник за подкуп или конфликт на интереси, може да бъде осъден за умишлена клевета. Това беше гласувано на второ четене вчера и напълно обезсмисли новия антикорупционен закон на управляващите, защото никой няма да посмее да сигнализира бъдещата мегакомисия, която ще обедини БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси, част от Сметната палата и дирекция на ДАНС. До абсурдното решение се стигна, след като депутатите от "Обединените патриоти" гласуваха против предложението на ГЕРБ да има пълна защита от наказателно преследване за подателите на сигнали. Националистите минаха в един лагер с БСП и ДПС и гласуваха против. По-малко от половината депутати на ГЕРБ участваха в гласуването. Пред "Сега" те не скриха раздразнението си с думите: "Такава коалиция си имаме...".
Първоначалният текст, предложен от правосъдното министерство, предвиждаше, че подател на сигнал пред бъдещия антикорупционен мегаорган "не може да носи отговорност и да търпи други неблагоприятни последици само на това основание". Депутатите от ДПС първи надигнаха глас срещу разпоредбата. Аргументът им беше, че така се дава пълна свобода да се пускат неподплатени обвинения в корупция и конфликт на интереси, без подателите да носят отговорност, ако лъжат. Тогава ГЕРБ склони да внесе между първо и второ четене поправка, с която се изискваше сигналите да бъдат основателни. Когато дойде време за второ четене, внезапно я оттеглиха. Направи го лично шефът на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов с мотива, че хората трябва да бъдат поощрявани да сигнализират.В правната комисия решението им ги сблъска с патриотите, които настояха предлаганият от правосъдното министерство текст да отпадне изцяло. "Държавата ще трябва да си подготви доста пари, за да обезщетява лицата, по отношение на които са подадени неоснователни сигнали", мрачно прогнозира депутатът от ОП Христиан Митев.
В пленарната зала патриотите отново поискаха защитата на сигналоподателите да отпадне. "Ако сигналът се окаже неоснователен, хората, срещу които е подаден, няма да могат да потърсят отговорност на подателя, което е недопустимо за една правова държава, каквато претендира да бъде България. Нарушаваме основни права, залегнали в конституцията и в гражданското право", заяви Митев. Той посочи, че проектозаконът вече съдържа достатъчно възможности за защита на подателите на сигнали - да бъде пазена в тайна самоличността им и дори да бъдат предпазвани от психически и физически натиск. Зад патриотите открито застанаха депутати от БСП.При последвалото гласуване искането на националистите беше одобрено със 73 гласа срещу едва 7 "против" и 21 "въздържали се". ГЕРБ поиска прегласуване. "Това е най-радикалното предложение. Ние категорично ще продължим да поддържаме текста на вносителя", каза Данаил Кирилов. И този път обаче ГЕРБ претърпя провал.
В залата спешно се появи шефът на парламента Цвета Караянчева, която с разтревожен вид се насочи към председателското място. Водещият заседанието Емил Христов от ГЕРБ очаквателно я попита: "Г-жо председател?" Последва кратка размяна на реплики при изключен микрофон между него, Караянчева и Кирилов. След което се премина към финалното гласуване на разпоредбата с приетата поправка на патриотите. Резултатът беше още по-категоричен - 80 депутати я подкрепиха, 30 се въздържаха и само един беше против.Депутатите от ГЕРБ масово отказваха коментар, но някои не криеха разочарованието си от неочаквания развой. Признаха обаче, че няма да могат да прегласуват противоречивия текст с процедурни хватки, както подходиха при приемането на държавния бюджет миналия месец. Тогава БСП и ДПС успяха да прокарат допълнителни 1.1 млн. лв. за храм-паметника "Александър Невски" и Зографския манастир на Атон. Впоследствие обаче управляващите приложиха спорна процедура, с която обърнаха резултата в своя полза.
segabg.com
Четете още: Новият игумен на Бачковския манастир встъпи в длъжност
Коментари