Варна °
fallback
Крими
19:59 | 3 юни 2018
Обновен: 18:17 | 6 май 2025

Службите са свалили от интернет 19 хил. екстремистки съобщения

"Ислямска държава" и "Ал Кайда" агитират младежите на 10 езика в 53 отворени платформи

По материала работи: Юлиян Атанасов

"Ал Кайда" и "Ислямска държава" са в социалните мрежи. 19 хил. съобщения с екстремистко съдържание са изтрити от интернет миналата година по заявка на ГДБОП и други европейски полицейски служби, които си сътрудничат с Европол, става ясно от годишния отчет на МВР. Съобщенията са свалени от 53 отворени интернет платформи - социални мрежи, сайтове за видеосподеляне и др. Те са били публикувани на над 10 езика, съобщиха за "Сега" от ГДБОП. Публикациите са били достъпни за всички потребители. Сред изтритите няма на български език, а ГДБОП не разполага с информация за съпричастност на български граждани към публикациите, пропагандиращи насилие. Също така се отчита ръст на екстремистките публикации. В края на 2016 г. на страницата на Европол е посочено, че през изминалите 12 месеца са премахнати 11 хил. съобщения на 8 езика.

 

Премахването на съобщения, които пропагандират насилие, се прави от специализирани звена в службите в различните страни. Тяхната работа се контролира от Европол. Запознати с технологията на премахването обясниха пред "Сега", че често се случва една полицейска служба да прави заявка заради съобщение, което е засякла. Тази заявка обаче се изпълнява от друга държава, тъй като сървърът със съобщението се намира на нейна територия. Например съобщението е засечено от българска служба, но действия по премахването му се правят от германска. Наблюдението за екстремистко съдържание се прави от специализирани звена, точки за достъп, във всяка национална полицейска служба. Техните действия се координират от звеното Internet Referral Unit в Европол (EU IRU).

 

"По силата на споразумение с държавите членки EU IRU се фокусира върху сезиране за съдържание, публикувано от "Ал Кайда" и "Ислямска държава". Идентифицираното екстремистко или терористично съдържание се посочва на платформите на социални медии, които действат в съответствие със собствените си правила за премахване на съдържание. Посочването на терористично и екстремистко онлайн съдържание на засегнатите онлайн доставчици на услуги не съдържа принудителен акт, решението за премахване на съдържанието се взема от доставчика на услугата. EU IRU не премахва съобщения, тъй като това не е част от правомощията му. В крайна сметка около 85% от посочените съобщения биват унищожавани", съобщиха за "Сега" от Европол. Оттам не отговориха каква част от заявките за премахване са направени от България, тъй като не дават данни за отделните държави.

segabg.com

 

Четете още: Заради мечтаната Европа 35 мигранти се удавиха до Тунис

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback