294 са загиналите за година при катастрофи. Данните съобщи вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова по време на заседание на Комисията по транспорт.
Катастрофите с пешеходци са около 30% от пътните инциденти. Според нея, когато се търсят решения и санкции, те трябва да бъдат по отношение на водача, предаде "Фокус".
С 21 повече са децата, загинали на пътя в сравнение със същия период на изминалата година, съобщи главен комисар Христо Терзийски, директор на ГД "Национална полиция". По думите му в момента КАТ заснема между 7000-8000 нарушения на пътя само за седмица, но не може да се разчита само на пътните полицаи, които са около 2 хил. за страната, а са необходими камери.
Според КАТ премахването на мобилните камери е довело до чувство за безнаказаност на пътя.
На заседанието на комисията, посветено на пътната безопасност, Бъчварова каза още, че основната причина за катастрофи е несъобразената скорост. Фактори за ПТП-та са още неправилните маневри, отнемането на предимство, употребата на алкохол.
По думите й катастрофите се случват в населените места и затова се налага да бъде ограничена скоростта в големите градове. Пловдив, София и Варна са градовете с най-много пътни инциденти.
"Имаме дефицит на наложените санкции, това е факт, всички го знаят. Вторият приоритет е търсенето на законодателно решение как да се направят мерките по-категорични и ефективни и да няма възможност за тяхното избягване. Трябва да има акцент върху рецидивите, защото те са голям процент“, коментира Бъчварова.
Според транспортния министър Ивайло Московски темата за пътната безопасност изисква комплексен подход от всички институции. По думите му по отношение на водачите мерките трябва да са в посока нивото на квалификация и начина на провеждане на изпита за шофьорска книжка.
Министърът посочи, че трябва да се проведе дебат дали да се върне полигонът, дали са достатъчни часовете по кормуване и трябва ли младите водачи да бъдат придружавани от по-опитни за по-дълъг период от време.
Броят на жертвите по пътищата започва да се увеличава, заяви и регионалният министър Лиляна Павлова. По думите й една от причините е липсата на камери.
"От 20 000 км републикански пътища, имаме 300 км магистрали, отговарящи на изискванията. Още по-трагична е статистиката на общинските пътища, които не отговарят на изискванията", допълни Павлова. По думите й стотици милиони са необходими за инвестиция в предотваряване на пътните инциденти.
"Смятаме, че чрез Фонда за пътна безопасност, който е към министерството, може да се инвестира за изграждане на всички ограничителни мерки, намаляващи жертвите“, изтъкна тя.
Главният прокурор Сотир Цацаров смята, че разумни мерки ще спрат войната по пътищата.
Според него трябва просто да знаеш, че след като бъдеш санкциониран, няма начин да не си платиш глобата.
"Трябва да се създаде кратка и ясна процедура. Изменения в Закона за административни нарушения и наказания са необходими спешно. Ако трябва, ще съберем междуведомствена група, но ще го направим", каза още Сотир Цацаров.
Коментари