Извършителите на над 40 хил. престъпления са се измъкнали без наказание през 2014 г. заради изтекла абсолютна давност за разследването им. Това става ясно от годишния доклад на прокуратурата, внесен в парламента. Това е същият доклад, който Висшият съдебен съвет поиска преди 2 седмици, но главният прокурор Сотир Цацаров отказа да предостави.
Въпреки че от държавното обвинение отчитат, че прекратените по давност дела са намалели с близо 20% спрямо 2013 г., броят им все пак остава шокиращо голям, пише в. “Сега“.
Проблемът с изтичането на давността е стар. При встъпването си в длъжност през 2006 г. бившият главен прокурор Борис Велчев каза, че е заварил 700 хил. погасени по давност разследвания. Прокуратурата отчита, че 65 058 дела - близо половината от всички работени през годината, са спрени. В огромна част от случаите причината е, че полицията не може да открие извършителите. На практика това също са дела, които най-вероятно ще влязат в статистиката на прекратените по давност след няколко години. Друга негативна тенденция е, че намаляват регистрираните престъпления.
През 2014 г. са регистрирани 109 799 деяния при 122 089 за 2013 г. и причината е песимизмът на пострадалите, че извършителите ще бъдат разкрити. Статистиката кореспондира с думите на правосъдния министър Екатерина Захариева, че прокуратурата е сред най-слабите звена в съдебната система и че трябва да си подобри сериозно работата. В началото на седмицата тя поиска експерти на Европейската комисия да ревизират държавното обвинение, за да се намерят причините за неуспехите при разкриване на корупцията по високите етажи и престъпленията на организираната престъпност.
Прокуратурата изтъква като свой принос факта, че оправдателните присъди през 2014 г. са под 3%, т.е. държавното обвинение постига успех в над 97% от делата. Осъдените през 2014 г. са 38 878, при 41 412 през 2013 г. Най-голям процент оправдателни присъди са постановени във военния съд в София - 28.6% от всички обвинителни актове. Високи нива на оправдателните присъди отчитат прокуратурите в Смолян (27.1%), Шумен (14.9%), Габрово (13%) и Перник (12%). През 2014 г. ръководството на прокуратурата е наблюдавало като значими 480 дела за корупционни престъпления. По тях са осъдени 110 души, а са оправдани 63-ма. Същата година са образувани 989 дела за подкуп, което е над три пъти повече от 2013 г., когато са били едва 300. Осъдените за корупция са 273 за 2014 г., при 118 за 2013 г.

Радев пред принц Ал Хюсеин бин Абдула: Ценим приноса на Йордания за деескалация на конфликта в Близкия изток
Цифров детокс: Как AI и новите приложения ни връщат контрола над екранното време
Полицията в Плевен погна водачите на електрически тротинетки
Повечето пластмаса, попаднала в океана, не плава на повърхността: Къде изчезва?
Загадъчно: Свързват появата на ярки точки в небето с периодите на ядрени опити
За първи път заснеха изхвърляне на плазма от звезда – аналог на Слънцето
Изумително откритие: Живот под ледената шапка на Арктика
Левски трябва здраво да натиска педала в две посоки
Разкриха ротациите на Христо Янев в ЦСКА
Мачовете по телевизията днес, 29 октомври
Чистка: Лудогорец спешно търси и нов вратар
3 рецепти за лесен протеинов обяд
6 напитки за баланс на кръвната захар
Театър „София“ пуска билети с 50% намаление за Деня на будителите
Нумерологична прогноза за 29 октомври
Д-р Александар Маринков: При почти 2/3 от пациентите изявата на псориазис предхожда симптомите на псориатичен артрит
Честотата на мозъчния инсулт нараства многократно след 70-годишна възраст
Псориатичен артрит – когато автоимунният възпалителен процес не се ограничава до кожата
Какво се променя след 40?
Украйна създава енергийна коалиция, в Киев започват да пускат парното
Рая Назарян замени от днес Киселова като председател на парламента
Uber планира флот от 100 000 роботизирани таксита с помощ от Nvidia през 2027 г.
Honda извади три любопитни премиери в Токио
Брад Пит се завръща – актьорът снима продължението на „Имало едно време в Холивуд“
3 зодии, които имат специална връзка с животните
Коментари