IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Крими
09:09 | 16 юни 2014
Обновен: 09:28 | 18 април 2024

Директорът на ОДП – Варна, Николай Калчев: Заварих пълен хаос, но нещата вече са спокойни

Директорът на ОДП – Варна, Николай Калчев: Заварих пълен хаос, но нещата вече са спокойни

По материала работи: Слав Велев
Директорът на ОДП – Варна, Николай Калчев: Заварих пълен хаос, но нещата вече са спокойни

За цялата 2013 година са регистрирани само 11 телефонни измами, а само за първите 5 месеца на тази година те са 50

Главен инспектор Николай Калчев бе назначен за директор на варненската полиция преди един месец. Той е третият началник на областното вътрешно ведомство за последните две години. Със заповед на министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев той пое поста на 10 май, а предшественикът му Чавдар Нанков се върна на поста си началник на Второ РПУ. Професионалният път на Николай Калчев е дълъг. Той е в редовете на МВР от дълги години, работил е в Транспортна полиция, а преди да поеме директорския пост, бе началник-група в сектор "Криминална полиция" към Трето РУП – Варна.

- Г-н Калчев, какво заварихте в дирекцията на полицията, когато поехте ръководството й?

- Ще ви кажа направо. Беше пълен хаос. При идването ми нямаше никакви началници на отдели. Трябваше да се промени работата, и то спешно. В момента, в който поех тази длъжност, нямаше началник на отдел досъдебно производство, нямаше началник на Криминална полиция, на Охранителна полиция, на Четвърто РПУ, на сектори на Икономическа полиция..., списъкът е дълъг. А знаете, че работата на ръководителя изобщо не е лесна. Той  не само координира работата на отдела. Едно писмо да се подпише, трябваше да се влезе директно при директора. Работата се бавеше. Тези хора трябва да ги има, за да има някаква субординация, без тях се пречи на работата, най-малкото на административната.

- Въпреки че ръководите дирекцията само от месец, как виждате цялостната картина на престъпността във Варна?

- Основните проблеми на града се знаят от години. Мога да ви говоря в цифри – с 6 процента сме надолу като регистрирани извършени престъпления, с 3 процента е увеличена разкриваемостта, но това може да създаде грешна представа. Явно е, че има спад и увеличение, но това е цялостната картина. При битовата престъпност, което рефлектира най-много върху хората, нещата са зле. Вилните зони край Варна примерно са много зле – над „Възраждане“, „Владиславово“, Аксаково. Почти няма необрана къща. Говорил съм с началниците на районните да има засилено присъствие, да се вижда и от хората. Но в дирекцията не достигат хора. Когато жандармерията влезе по селата, имаше ефект.

- Що се отнася до измамите, има ли сериозно увеличение при телефонните?

- За съжаление, да. За цялата 2013 година са регистрирани само 11, а само за първите 5 месеца на тази година те са 50. Намират се възрастни хора – лесни, доверчиви. Имаше едни хубави реализации през 2013-а, стреснаха се малко, сега пак се активизираха. Ние не можeм да спрем хората да си дават парите на измамници. Правим каквото можем превантивно - лепим стикери, плакати, по всички медии тръбим постоянно как да се пазят, да не се поддават, но хората са доверчиви. Това са все възрастни хора. Номерата се намират на случаен избор. Звънили са ми на мен дори, на служебен стационарен телефон в Транспортна полиция.

- Като бивш служител на Транспортна полиция сте запознат със ситуацията какво се случва с кадрите й, след като звеното беше разформировано и мина на подчинение на дирекцията на полицията, а не на МВР?

- Транспортна полиция вече е разформирована официално. Преди две седмици ръководството на МВР обяви, че жандармерията поема охранителния състав, а при нас в дирекцията идват следователите. Още не се знае как ще се обслужва железният път в областите. Оперативните работници си работят по икономически и криминални престъпления, те са обучени колеги, влизат си в длъжностите и си продължават работата. Въпросът е кога и как ще се случи. Това още не се знае.

- Всяко лято на помощ на варненските полицаи командироват ваши колеги от вътрешността на страната. В момента обаче има служители на ОДП - Варна, които са командировани на границата. Каква е ситуацията?

- Традиционно всяка година във Варна се командироват полицаи. Тази година е същото. Не е тайна, че в нашата дирекция има огромна липса на кадри. Имаме над 160 свободни места. Но хора засега не можем да наемем, дори да искаме. Не може да обявим конкурс, защото трябва да изчакаме първо да се приемат в Народното събрание промените в Закона за МВР. А когато това стане, започва една дълга процедура. Първо трябват три месеца, за да се проучи кандидатът, а след това трябва да мине през полицейската школа. Иначе казано, ако в този момент ние обявим конкурс, нови полицаи ще имаме чак следващото лято. Затова в момента разчитаме да се справим със ситуацията с помощ от други дирекции. В началото на сезона изградихме КПП-та по курортните комплекси. 33-ма униформени са командировани от вътрешността на страната. 6-има от тях са разпределени на Камчия, останалите между Златни пясъци и Св. Константин. Допълнително 12 души от жандармерията вече са командировани при нас, те пристигнаха на 5-и. Първоначално ни обясниха, че жандармерия ще командироват само през август за охрана на „Евксиноград”, но успяхме да се преборим да ни помагат цяло лято. Ще има мотори на „Сигма”. Предстои много работа. Справяме се, както можем, с липсата на хора.  Що се отнася до нашите момчета, които са командировани на границата, очакваме последните да се приберат вече. Желанието ми беше на 29 май да не пращаме смяна на границата, но се оказа, че нарушаваме ритъма на другите райони, и това е последната смяна, която отиде. Безсмислица е наши полицаи да са там, а тук да идват колеги, които не познават района. Все пак става въпрос за 80 души от всички районни във Варна. След септември, ако се наложи, пак ще помогнем на колегите.

- Как се справят с охраната на реда, търговията с наркотици, безпричинната агресия на летуващите по курортните комплекси и нощните заведения в града?

- Имаме виждане за дрогата по заведенията. Естествено, знаем какво се случва. Дилърите са дребни, но постоянни. Правят се екипи, следи се контингентът. Имаме доста информация по тази линия. Имаме си свои информатори. Работи се, но е свързано с много средства, безсъние... В дирекцията са трима души и гледаме по-малките случаи да ги поемат районните. Иначе за сигурността отговарят полицейските екипи. Отремонтирахме 10 мотора, които ще патрулират по комплексите. В Морската градина също ще патрулират сигми, ние поемаме втората алея, а Общинска полиция – крайбрежната, където също ще има и екипи на районните.

- Ситуацията по варненските пътища е, меко казано, плачевна. Как може да се накарат шофьорите да спазват закона и има ли ефект от камерите за видеонаблюдение?

- Това с глобите и много наболял въпрос. Наистина има шофьори, които карат с по 10 или повече акта и не са платили нито един. Но ние нищо не можем да направим. Нямаме правомощия. Що се отнася до видеонаблюдението, нещата са много зле. От общо 83 камери не работят 49. Дължим още 4,6 млн. лв., за да се изгради напълно цялото наблюдение и да могат да работят всички камери. Но пари няма откъде да дойдат поне на този етап. 

ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА 

Коментари

Новини Варна