IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
09:00 | 5 юни 2015
Обновен: 01:22 | 14 май 2025

Заливат ни евтини храни от Румъния?

Северната съседка свали драстично ДДС

По материала работи: Златина Добрева
Заливат ни евтини храни от Румъния?

От 1 юни Румъния намали ДДС за храните и безалкохолните напитки от 24% на 9%. Това притесни българските производители, които очакват хората от пограничните райони масово да започнат да пазаруват при съседите. Високите такси за Дунав мост 2 обаче спират наплива засега.

Свалянето на ДДС за храните в Румъния от 1 юни хвърли в паника родните производители. "Поне 30 на сто спад в оборота на търговията на дребно с хранителни стоки в крайграничните градове ще има до 15 юни", прогнозира пред "Стандарт" Мариана Кукушева, председател на управителния съвет на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите. По думите й след първите 15 дни сценарият ще бъде още по-лош.

"Докато в Румъния хранителните стоки поевтиняват, у нас тенденцията е обратна - поскъпват", посочва Кукушева. Според нея нормативното оправдание за това е скокът на тока от 1 юли. В България електричеството за промишлеността е най-скъпото в Европа, а предложението е за увеличение с цели 22 на сто. А покачването на себестойността му се отразява в цената на всички стоки. Накрая в общата сметка се слага и ДДС от 20 процента. "В момента, в който в съседна Румъния ДДС-то падна с цели 75% спрямо общото ДДС, в България ще се натъкнем на парадокса, при който неимоверно повишената цена на тока ще повиши цените на всички родни стоки", алармира Кукушева. И тъй като у нас основното потребление е на стоки от първа необходимост като хранителните, то сценарият не е никак добър. Кукушева недоумява защо не се правят анализи за това как ще се отрази по-скъпият ток у нас. "Защо ние, българите, продаваме най-евтиния алкохол в Европа и у нас се пие повсеместно от сутринта, а мерки не се вземат?", пита още Кукушева. "Ние знаем, че Националната електрическа компания (НЕК) има огромен дефицит, но не знаем кой е виновен за това.

И какво от това, че енергията ни за бита е най-евтината в ЕС, след като това не повишава платежоспособността ни?", посочва Кукушева. По думите й на европейските потребители им излиза по-евтино да си купят сготвена храна и хляб, отколкото на българина. Според шефа на браншовата организация е нужен пряк диалог с Националната агенция по приходите и разчети. "Докато няма яснота за финансовите потоци и бюджетът на страната ни се крепи на платеното от "n" на брой фирми ДДС, а не от всички, не може да се говори за намаляване на ставката и у нас", категорична е Кукушева. Тя е убедена, че много български потребители ще пазаруват ежедневно от Румъния и че румънските търговци ще прекарват стоката си у нас. "Само хлябът няма да премине Дунава, защото при него има специфичен вкус и рецептура. Но всичко останало - мляко, месо, сирене, олио, ще идва от Румъния", алармира Кукушева.

По думите й това ще доубие и без това полуживата ни икономика. Според Кукушева задължително и у нас трябва да се намали ставката на ДДС за храните, за да се спре с източването на ДДС и да се преборим със сивата икономика - все явления, които ги няма в Румъния. "Държавата в момента я няма, има тотална сива икономика, а връзката с бизнеса е скъсана", посочва Кукушева. Тя е на мнение, че промяната в родната данъчна система трябва да започне именно от ДДС-то, което се плаща от потребителя, тъй като така той ще може да потребява повече. На това мнение е и бизнесменът Димитър Маджаров, производител на месо, млечни продукти и колбаси.


Според Георги Кафтанов от Сдружението на производителите на плодове и зеленчуци "Югозапад", у нас няма да се усети толкова голям ефект от намаляването на ДДС в Румъния, колкото от вноса на домати от Гърция. Имаме информация, че в момента отново се товарят зеленчуци със съмнително качество за около 15-20 цента за кг. С какви документи тази продукция ще влезе в нашата страна - не знам. Внос на домати има и от Македония. Дали е регламентиран или не, има си компетентни органи, които най-после трябва да влязат в ролята си и да го проверят. Не може амбалажът на българския домат да е 1 лев (50 цента), а да купуваме домати от Гърция за 15 цента. Боклуците им ли ще ядем? Нямаме защита от страна на държавата. По-ниската ставка на ДДС се отразява на крайната цена, но трябва да се контролира качеството на продукцията. Ако Българската агенция за безопасност на храните контролира продуктите, които влизат у нас, то по-ниската ставка на ДДС в Румъния не би трябвало да е проблем. Но българинът свикна с ниското качество и с оглед на изтънелия си джоб гледа да купи по-евтиното, макар и с риск за здравето си.


Министърът на икономиката Божидар Лукарски не изключва възможността и България да въведе по-ниска ставка ДДС за храните, както направи северната ни съседка. "Като пресметнем ползите от това намаление за румънската икономика, нищо чудно да пристъпим и ние към такъв вариант", допусна той пред Нова тв. Все пак Лукарски уточни, че това е само една хипотеза, която засега не е била обсъждана в правителството. "Румъния дълго време имаше висока ставка ДДС - 24%. През цялото това време директният данък за българските граждани е бил по-нисък. В този аспект ние може да бъдем дадени като по-положителен пример от Румъния", коментира Лукарски.

Коментари

Новини Варна