Д-р Дочка Михайлова, директор на РЗИ: Проблем с питейната вода на Варна и областта няма

Гражданите могат да бъдат спокойни

Д-р Дочка Михайлова, директор на РЗИ: Проблем с питейната вода на Варна и областта няма

По повод публикацията „Повишена е общата алфа активност в чешмите на 3 селища“ във в. „Черно море“ от 25 юли т.г. потърсихме за интервю директора на Регионалната здравна инспекция(РЗИ) във Варна д-р Дочка Михайлова.

 

 

- Д-р Михайлова, последните данни от РЗИ – Варна, сочат, че е повишена общата алфа активност в питейната вода на с. Звездица, с. Здравец и с. Засмяно. Основание ли е това за тревога?

- Разбира се, че не. Говорим за контролно ниво за обща алфа активност, а не за повишени стойности. Контролното ниво е 0,1 бекерела/ликтър, над което се правят допълнителни изследвания.  И чак тогава се преценява степента на въздействие на здравния риск. За въпросните 3 селища има малко повишение над 0,1 бекерела/л – 0,17 за с. Звездица, 0,2 за с.Здравец и 0,12 бекерела/л за с.Засмяно, което означава предприемане на допълнителни изследвания. Контролното ниво се следи сезонно, като се изследват радионуклеидите. Самите анализи са бавни във времето. Изследвания се правят в продължение на година и чак тогава се преценява има ли здравен риск за населението. Успоредно с общата алфа активност се следи и за уран и тритий. Подчертавам, че стойностите на тези радионуклеиди са нормални. Иначе щеше да има опасност за населението. Т.е., във въпросните 3 селища става може би дума за „твърда“ вода.  Точно при нея се наблюдава висока обща алфа активност. Но това ще го установим допълнително.

 

- Данните на РЗИ сочат още и наднормено количество колиформи в 3 вододайни зони – „Девненските извори“, „Китен“ и „Староселец“? Какви мерки се взимат за нормализиране на микробиологичните показатели?

Мониторинг се извършва както от „В и К“ операторите, така и от нас. Ние специално взимаме 50% от потреблението от чешмата. Това е здравният контрол. И на базата на нашите изследвания предписваме съответните мероприятия на „В и К“и те взимат веднага мерки. При колиформите борбата е много по-лесна. Даваме указания на „В и К“, те хлорират водата съобразно нормите и проблемът се решава. След това отново се взимат проби за изследване, като обикновено резултатите са отрицателни. В случая с трите вододайни зони става дума за много слабо замърсяване – стойностите са съответно 3 колиформи за 100 мл, 12/100 мл и 11/100 мл съответно за Китен, Варна и Староселец. Но колкото и слабо да е то, мерки винаги се предприемат и то незабавно.

 

- Бихте ли гарантирали за качеството на водата, която консумираме?

- Разбира се. Гражданите могат да бъдат спокойни. Проблем с питейната вода на Варна и областта няма.

 

- Дълги години никой не беше чувал за обща алфа активност на водата.  Защо от година-две този показател стана актуален?  

- Това е заради промяната в наредба № 9 за качеството на водата, предназначена за питейно - битови цели, направена във връзка с изискванията на европейското законодателство. По-рано нормата за обща алфа активност бе 0,6 бекерела/л, а сега тя е силно занижена. Затова сега се отчитат завишени стойности на контролните нива. Изследванията продължават, но на този етап няма никакви основания за тревога.       

 

СТАВРИ ТАРГОВ

Коментари

Избрано
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата