IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
13:17 | 31 август 2017
Обновен: 09:30 | 30 април 2025

89 активни свлачища са регистрирани на територията на Варненска област

Септичните ями на някои жилищни сгради допълнително спомагат за свлачищните процеси

По материала работи: Юлиян Атанасов
Снимки: Ели Маринова

89 активни свлачища са регистрирани на територията на Варненска област - каза областният управител Стоян Пасев, който домакинства работна среща за брегоукрепване и  превенция на ерозията на крайбрежията на Адриатическо, Егейско, Средиземно и Черно море,  провеждаща се в морската столица. „България е една от малкото страни, които още на са овладели свлачищните си процеси. Брегоукрепването е основен проблем на всички черноморски области в страната. Именно чрез тези проекти с международно участие и обмяна на опит може да заимстваме от всички тези страни, които са укрепили своите брегове и да намерим най-подходящия вариант за укрепване на нашата крайбрежна зона. С нетърпение очаквахме стартирането на тези европейски програми, тъй като държавата не може да се справи сама с този проблем“, каза още областният управител Стоян Пасев.

 

Най-активни са свлачищата в града – в районите на спирка „Кипарис“, „Трифон Зарезан“ и  алея Първа. Там са направени пред-проектни проучвания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Хубавото е, че има проект, който действа., т. е. овладян е свлачищният процес. По подобие на него ще се направи и следващия етап, за който са необходими още 20 млн. лв.

 

Все още се очаква финансиране на свлачището „Трифон Зарезан“. Там няма как да се укрепи целия район. Ще се направи премостване. 14 800 000 лв. бе последната актуална цена през миналата година. Без да овладеем свлачищните процеси, няма как да привлечем сериозни инвеститори – обобщи Пасев.

 

По негови думи продължава да е активно свлачището  около спирка „Кипарис“ в к.к „Златни пясъци“ и е необходимо спешно изграждане на надземна мрежа и  укрепване на района, където в момента живеят около 100 семейства. „Там няма изградена канализация и септичните ями (по начина, по който са изграждани преди години) допълнително спомагат за свлачищните процеси. Освен това водопроводът беше компрометиран. Там са интернитови тръби. При условие, че има активен свлачищен процес, те да обират луфта. Лошото е, че цялото трасе, (както и по останалите активни свлачища) минава през частни имоти. Сега правим ново трасе и то ще бъде надземно“ – каза още областният управител.

Ели Маринова

Снимки авторът

 

Четете още: Откриха откъде идва замърсяването на Офицерския плаж

Коментари

Новини Варна