снимка Фейсбук
Студът и резките температурни промени принудиха щъркелите, дошли в страната ни, да нощуват на земята. Във Фейсбук се появи призив към шофьорите да бъдат внимателни. "Силният вятър е принудил идващите от юг ята щъркели да нощуват на земята, а не по клоните на дърветата и стълбовете. Птиците не виждат през нощта, възможно е да излизат на пътя. Моля, внимавайте да не ги нараните!!!", зоват природозащитници.

От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съветват гражданите, намерили птица в безпомощно състояние в населените места или около тях, да потърсят помощ на "зеления" телефон на съответната Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ), да сигнализират в горските стопанства или в съответната община. Повод за призива им е намирането на бедстващи птици от вида Бял щъркел.
В страната има няколко спасителни центъра за диви животни и РИОСВ може да потърси съдействие за настаняването на намерените бедстващи птици. Има определен законов ред, припомнят от МОСВ. Птиците се настанява с протокол и след възстановяването им се връщат в природата на мястото на намиране или на подходящо място в близост до него. Белият щъркел (Ciconia ciconia), e защитен вид, включен в Приложение №3 към чл. 37 на Закона за биологичното разнообразие.
Щъркелите, както повечето птици, мигрират на юг не заради студеното време, а заради липсата на храна и извършват хранителна миграция. Те се хранят с дребни влечуги, гризачи и насекоми. Въпреки по-студеното време в последните дни, достъпът до храна не е проблем, водоемите не са замръзнали и като цяло няма съществена опасност за птиците. Опасно би било само, ако птицата е с обледенени и замръзнали крила. В този случай има нужда от помощ, обясняват екоинспекторите. Преди ден стана ясно, че Сафет Халид от силистренското село Зарица е прибрал в скромния си дом няколко щъркела, за да ги спаси от измръзване.
В тази част от страната времето е изключително лошо, с ниски температури, на места има поледици и сняг. В Исперих дърветата са заледени. Подобно явление не си спомнят и хората в зряла възраст.
Телефонът за сигнали към РИОСВ Варна е: 052634 582
Четете още: Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Скоропослушница“ пристига във Варна

Три китайски зодии са благословени с късмет на 14 ноември
Политика, власт и разочарование - кризата на демокрацията
Предложение към парламента: Противогрипните ваксини за малки деца - безплатни
"Европа да се подготвя за руски танкове по площадите": Германия мобилизира военни
Mars Express снима последствия от ледниковия период на Марс
Учени от САЩ назоваха датата, на която астероид може да се сблъска с Луна
В Шотландия откриха гъба на 407 млн. години
Скрита опасност дебне астронавтите, които ще кацнат на Луната
Адмирации!ЦСКА 1948 стартира благотворителен търг в подкрепа на малката Белослава от Русе
Левски срещу испанци на прага на Шампионската лига
Гришо и мацката му пуснаха горещи кадри от Коста Рика + СНИМКИ
Любо Пенев похвали Веласкес и каза от какво има нужда ЦСКА
Дневен хороскоп за 14 ноември, петък
Маникюри за зодия Стрелец – винаги различни и красиви (+Снимки)
5 храни, които да избягвате при гастрит
Диетична рецепта: Пуешко с ориз
Как се определя IQ-то и колко е важно то всъщност?
Тайната на дълголетието се крие в навиците ни
Лекари от три болници спасиха 32-годишна жена с тежка бременност при диабет и бъбречна недостатъчност
Имунологична несъвместимост между партньорите – мит или реална пречка за зачатието?
Британският пазар на жилища се забавя заради спад в доверието
Протест пред ВМА заради убийството на кучето Мая и насилието над животни
Как победихме сомалийските пирати - и как светът може да го направи отново
Audi показа концепция на болида си за F1
Във възторг – Дженифър Анистън за първи път проговори за „изключителния“ си приятел Джим Къртис
4 зодии, които не могат да контролират гнева си в любовните връзки
Коментари