„Тигрови комари във Варна има от 10-12 г. Тази година се заговори за тях интензивно, РЗИ потвърдиха. Проблемът обаче е, че за първи път от 15 г. има популация от комари с висока сезонна численост. Образуваха се локални биотопи – храсталак, дървета, под тях локви вода, които бълват насекоми. Тези биотопи са трудно откриваеми, не могат да се обхванат планово, трябва да се подаде сигнал“, алармира днес в сутрешния блок на тв „Черно море“ Антоанета Тончева, директор на общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция и дератизация“.
Точно тигровите комари нямат нужда от много вода. Те се развиват дори и в кал.
„Всички тези предпоставки допринасят за високата численост на комарите. Болестите обаче ги няма. Имаме маларийни комари без малария, както и тигрови без другите инфекции. Повод за безпокойство няма“, добави тя.
Обработките са планови и по сигнали. По първите се обхващат големите паркове и дерета. Обикновено са били достатъчни. Всички останали са по сигнали на граждани, които тази година са много.
Кърлежи и бълхи се въдят пак поради дъждовете.
„Бълхите са и поради многото котки във Варна. Това става най-вече там, където хора, обичащи животните, ги хранят на улицата и те започват да се размножават неконтролируемо. Случва се почти край всеки блок. Бълхите снасят яйца на порции и напръскването не е толкова ефективно. Не бива да се третира през 2-3 дни, защото се създава резистентност“, обясни още Антоанета Тончева.
Общинските препарати са от трета група (най-нискотоксични!), пригодени за работа покрай деца, домашни животни и прочие.
„Кърлежите имат бум в последните 6 г. Обикновено до средата на юли при нормален за нас сезон, какъвто този не беше, ухапванията рязко намаляват. Тази година продължиха. Такива са данните на РЗИ“, коментира още Антоанета Тончева.
Малко са дезинфекторите, оплака се обаче тя. Налага се обучаването на още двама. Техниката обаче е на висота, закупена е кола за всички видове аерозоли, с голяма разпръсквателна способност. Това щади околната среда и помага за широкомащабни обработки.
Иван Барбов
Борис Проданов
Още по темата: Глобалното затопляне и влажното лято увеличиха комарните популации
Коментари